Oceňovaný film Tonko, Slávka a kúzelné svetlo už premietajú v našich kinách

Jedenásťročný Tonko prináša svoje kúzelné svetlo, aby pred Vianocami rozžiaril srdcia malých i veľkých divákov. Spolu s tajuplnou Slávkou pozýva zažiť nezabudnuteľné dobrodružné pátranie po pôvode záhadných chumáčikov tmy a navrátiť tak do ich domu slnečný svit.

09.11.2023 12:00
tonko slavka a kuzelne svetlo Foto:
Film získal cenu na prestížnom festivale animovaných filmov v Annecy.
debata

Autor námetu a režisér Filip Pošivač prináša univerzálny príbeh o inakosti, tolerancii a sile priateľstva. „Nezabúdajme, že každý z nás v sebe nosí aspoň malé svetielko, ktoré môže zahorieť, kedykoľvek prejavíme empatiu, toleranciu či pomôžeme niekomu druhému. Ktokoľvek z nás sa môže stať hrdinom veľkého príbehu. Som vďačný, že som dostal príležitosť ilustrovať filmom tento druh kúzla, ktorého sme ako ľudia schopní bez toho, aby sme si to vždy uvedomovali.“, hovorí režisér.

Čarovný príbeh vznikal 8 rokov pod rukami slovenských a českých animátorov a vizuálny zážitok sľubuje aj vďaka majsterštuku tradičnej bábkovej animácie. Jedinečnosť tohto projektu potvrdzuje aj fakt, že film uvidia diváci vo viac ako 40 krajinách na svete. Jeho originalitu ocenili aj na najväčšom festivale animovaných filmov vo francúzskom Annecy, kde film získal cenu poroty „Contrechamp“.

V slovenskom znení sa v rozprávke objaví Juraj Kemka v úlohe Ocka Šímu, Petra Polnišová ako Maminka Šímová, ďalším postavám prepožičali svoj hlas Soňa Norisová, Peter Bebjak či Zuzana Kronerová. Spolu s filmom vyšla aj rovnomenná kniha od autorky scenára a víťazky ceny Magnesia litera 2023 za literatúru pre deti a mládež Jany Šrámkovej s ilustráciami Filipa Pošivača.

Jedenásťročný Tonko má jedinečnú vlastnosť – od...
Keď sa do Tonkovho domu pred vianočnými...
+2Animovaná snímka vznikla v koprodukcii s RTVS,...

Film Tonko, Slávka a kúzelné svetlo vznikol v slovensko-česko-maďarskej koprodukcii. Svetovú premiéru mal film na 63. ročníku Zlínskeho filmového festivalu, najstaršieho festivalu pre deti a mládež na svete. Slovenskú premiéru mal v rámci medzinárodného filmového festivalu Cinematik. Do slovenských kín vstúpi 9. novembra a vydavateľstvo BRAK prinieslo slovenské znenie rovnomennej rozprávkovej knihy.

tonko slavka a kuzelne svetlo Čítajte viac Animovaný film Tonko, Slávka a kúzelné svetlo má cenu z festivalu v Annecy

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #animovaný film #Annecy