Deana Jakubisková prezradí, na ktorého herca sa Jakubisko v mladosti podobal. Ako presvedčil Alžbetku lietať bez istenia?

Už 7. decembra príde do slovenských kín pokračovanie Jakubiskovej rozprávky Perinbaba a dva svety. Opäť v nej uvidíme herečku Petru Vančíkovú-Kolevskú, predstaviteľku Alžbetky. Producentka Deana Jakubisková prezradí, čo na živote so svojím manželom, slávnym režisérom Jurajom Jakubiskom, obdivovala.

10.11.2023 07:00
perinbaba 2, Deana Horváthová-Jakubisková,... Foto: ,
Producentka Deana Horváthová-Jakubisková a herečka Petra Vančíková Kolevská, predstaviteľka Alžbetky v rozprávke o Perinbabe.
debata

Jeden z najočakávanejších slovenských filmov súčasnosti a zároveň veľkolepá filmová rozlúčka s režisérskou legendou Jurajom Jakubiskom. Pokračovanie jeho kultovej vianočnej rozprávky Perinbaba je plné fantázie, náročných trikov aj humoru a prináša príbeh pre všetky generácie. Lukáš, syn pôvodných hrdinov Alžbetky a Jakuba, sa vydáva na strastiplnú cestu do bájnej krajiny hojnosti za dobrodružstvom a pravou láskou.

Vo videu hovoria Jakubiskova manželka Deana a herečka Petra Vančíková-Kolevská o tom, ako rozprávka vznikala, na ktorého z hercov sa mladý Jakubisko podobal a čím.

Deana Jakubisková prezradí, na ktorého herca sa Jakubisko v mladosti podobal. Ako presvedčil Alžbetku čiže Petru Vančíkovú Kolevskú lietať bez istenia?
Video
Pozrite si, čo o režisérovi Jakubiskovi a Perinbabe prezradili Deana Jakubisková a predstaviteľka Alžbetky Petra Vančíková-Kolevská. / Zdroj: TV Pravda

Hlavnou postavou filmu je Lukáš, syn Alžbetky a Jakuba z pôvodnej rozprávky, ktorý sa rozhodne vydať do sveta na skusy. Túži nájsť pravú lásku a šťastie. Na ceste ho chráni a pomáha mu jeho kmotra Perinbaba, zatiaľ čo Zubatá sa mu snaží ublížiť a kladie mu polená pod nohy podobne ako jeho otcovi Jakubovi.

Čoskoro sa Lukáš spriatelí s múdrym psíkom Uchom a spoločne sa vydajú na cestu do bájnej krajiny hojnosti, ktorá podľa legendy leží za siedmimi horami a siedmimi morami až na samom konci sveta. Počas svojho putovania sa dostanú do väzenia, zničia aj zachránia veľkú svadbu v meste, v krajine divožienok sa Lukáš zamiluje, spolu pomôžu zachrániť pohyblivé mesto a v kráľovstve, z ktorého zmizli všetky ženy, sa stretnú v súboji s havraními bojovníkmi.

Pozrite si trailer pokračovania Perinbaby

Pôvodná Perinbaba mala premiéru na festivale v Benátkach v roku 1985 a odvtedy sa na Slovensku stala vianočnou klasikou, bez ktorej si väčšina Slovákov nevie predstaviť najkrajšie sviatky roka. Vďaka trikom a novým technológiám sa na plátno v úlohe Perinbaby vráti ikonická talianska herečka Giulietta Masina.

Juraj Jakubisko bol jedným z najvýraznejších filmárov na Slovensku aj v Česku a jeho originálny vizuálny štýl z neho urobil legendu. Jeho filmy obdivoval aj legendárny Federico Fellini, ku ktorému bol Jakubisko často prirovnávaný. Počas svojho života získal Juraj Jakubisko a jeho filmy viac ako 90 ocenení po celom svete, pričom niekoľko uznaní získal aj na filmovom festivale v Benátkach. Jeho posledným filmom v slovenských kinách bola rekordná Bathory, ktorú si prišlo do kín pozrieť neuveriteľných 432.000 divákov.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Perinbaba #Perinbaba a dva svety #Deana Jakubisková #Petra Vančíková-Kolevská