Martin Šulík odkrýva život hviezdy slovenského filmu a divadla Emílie Vášáryovej v novom filme

Už 7. decembra bude mať distribučnú premiéru celovečerný slovenský dokumentárny film Emília režiséra Martina Šulíka. Jej tvár poznáme z obálok novín, časopisov i filmových plagátov, a predsa o nej vieme tak málo. Viac ako šesťdesiat rokov spoluvytvára podobu moderného česko-slovenského divadla, filmu a televízie, ale zdroje jej tvorivého úsilia pozná len pár spolupracovníkov.

27.11.2023 14:00
Emilia vasaryová Foto:
Film Emília o ikonickej slovenskej herečke Milke Vášýryovej vstúpi do kín 7. decembra.
debata

Film Emília prevedie divákov zákrutami času, umožní im pochopiť súvislosti herečkinho života i umeleckého snaženia. Prostredníctvom výpovedí priateľov, kolegov, spolupracovníkov, filmových a divadelných kritikov, autori pred nami skladajú pestrú mozaiku názorov, ktorá postupne vytvára obraz výnimočnej osobnosti.

“V živote pani Vášáryovej sa premieta snaženie celej generácie umelcov, ktorí sa rozhodli prekročiť hranice slovenského provincionalizmu a konfrontovať sa s tým najlepším z európskeho a svetového umenia. Stáli na strane slabších, prinášali nádej a radosť v neslobodnej dobe. Pani Emília to robí dodnes. Náš dokument je vlastne svojská forma poďakovania,” hovorí Martin Šulík.

Emília Vášáryová vo filme Emília režiséra... Foto: ASFK
Emilia Emília Vášáryová vo filme Emília režiséra Martina Šulíka.

V dokumente sa objavujú cenné archívne zábery zachytávajúce dejinné zlomy, sprítomňujúce hviezde momenty slovenského divadla a kinematografie, ale aj intímne momenty z herečkinho života. „Veľkú radosť som mal z toho, že sa podarilo nájsť zábery pani Vášáryovej z festivalu v Cannes, kde v roku 1963 ocenili film Až přijde kocour. Alebo ma potešili amatérske osmičky Petra Mikulíka, ktorý zachytil začiatkom šesťdesiatych rokov svojich spolužiakov z VŠMU. Sú to veľmi intímne záznamy o študentskom živote. Archívy sú pamäťou našej komunity. Sú svedectvom o našich snaženiach, prehrách, ale aj o umeleckých vrcholoch,” povedal režisér o práci s archívnym materiálom.

Inscenácie, v ktorých zažiarila Emília Vášáryová

Pozrite si výber fotografií z inscenácií, v ktorých účinkovala jubilantka Emília Vášáryová.

Fotogaléria
S Ladislavom Chudíkom a Jurajom Slezáčkom v hre...
Muzikál Na skle maľované mal premiéru v roku...
+8S Táňou Pauhofovou v hre Kým prídu Stouni, 2022.

Emília Vášáryová nechala tvorcov nahliadnuť do súkromia, poodhalila pred nimi spôsob svojho premýšľania o hereckej práci, podelila sa o spomienky na blízkych ľudí, kolegov a priateľov. Vďaka jej otvorenosti sa dokument stáva správou o úsilí celej generácie slovenských umelcov, ktorá formovala naše vedomie na prelome tisícročí.

Dominika Kavaschová, Daniel Fischer, ich dcéra Maia Čítajte viac Herci Dano Fischer a Dominika Kavaschová: Balili sme sa navzájom na fóry

Režisérom filmu je najvýznamnejší ponovembrový slovenský filmový tvorca Martin Šulík. V roku 1991 debutoval celovečerným hraným filmom Neha. S tvorivým tímom z tohto filmu, scenáristom Ondrejom Šulajom, kameramanom Martinom Štrbom, výtvarníkom Františkom Liptákom a skladateľom Vladimírom Godárom spolupracoval takmer na všetkých svojich filmoch, ktoré získali celý rad ocenení doma i v zahraničí. Jeho filmy Slnečný štát, Cigán a Tlmočník získali viaceré slovenské národné filmové ceny Slnko v sieti.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Martin Šulík #Emília Vášáryová