Diabolská svokra, ktorá infiltruje vašu spálňu aj nočné mory

Niekedy sa aj s málom peňazí dá vytvoriť skutočný klenot. Príkladom je nový film režisérskej dvojice Jan Vejnar a Tomáš Pavlíček s názvom Prišla v noci, ktorý mal slovenskú premiéru v rámci otváracieho večera tohtoročného Febiofestu. Snímka si vyslúžila deväť nominácií na Českého leva, z ktorých premenila dve - za najlepšiu réžiu a za najlepšiu herečku. Ocenenie získala Simona Peková, ktorá na seba vo filme strhla všetku pozornosť. Prišla v noci, ktorá si odniesla aj tri ceny českej filmovej kritiky, je z hľadiska žánru ťažko definovateľnou absurditou s výnimočným scenárom a trefným zmyslom pre humor.

16.03.2024 08:00
Prišla v noci Foto:
Simona Peková získala za svoj výkon vo filme Prišla v noci Českého leva.
debata

Nepúšťajte ju dnu!

Prekladateľ z litovčiny Jirka (Jiří Rendl) a jeho manželka, ergoterapeutka Aneta (Annette Nesvadbová), vedú úplne obyčajný život. Venujú sa svojej práci, stretávajú sa s priateľmi a pomaly začínajú riešiť otázku detí. Jeden večer sa na ich prahu zjaví Jirkova matka Valerie (Simona Peková), ktorá sa ocitla v ťaživej situácii a potrebuje miesto na prespanie. Dvojica ju, aj keď trochu neochotne, pozve dnu. Netrvá dlho, kým to začnú ľutovať.

Valerie je veľmi excentrická žena, ktorá je napriek svojmu veku plná života, a manželskému páru s radosťou odovzdáva rôzne rady a múdrosti. Je na nej čosi svojské, nevšedné, nedá sa povedať, že by išlo o typický príklad konzervatívnej svokry zo zlého vtipu.

Takmer po celý čas pôsobí milo a jej vtieravosť sa stupňuje postupne. Chvíľami sa ľutuje, no inak prejavuje veľkú oduševnenosť, bezprostrednosť a radosť, ktorá je v kontraste s nevýrazným životom mladého páru.

Jirka je akýsi odovzdaný, nič ho veľmi nevzruší, všetko berie také, aké to je. Anetu ich nová situácia trápi čoraz viac: svokra je prítomná v kúpeľni, keď sa chce sprchovať, v spálni, keď sa chce milovať s Jirkom, a ešte aj v jej nočných morách.

Dôstojnejšie podmienky pre filmárov

Simona Peková v snímke Prišla v noci ovládla plátno. Kombinácia jej expresívneho výkonu s prepracovaným scenárom Vejnara a Pavlíčka tvorí základ naozaj vydareného filmu. Diváci v sále často vybuchovali smiechom, ku koncu bolo zase cítiť napätie, ktoré neustále naberalo na obrátkach. Hoci totiž Valerie byt opustila, netrvalo dlho, a bola späť – a nie sama.

Záverečné momenty snímky trochu pripomínajú fantasy drámu matka! od Darrena Aronofského z roku 2017. V človeku totiž vyvolávajú frustráciu spôsobenú situáciou, keď sa protagonista nedokáže zbaviť nezvaných hostí.

Herečka Judit Pecháček: Je nedôstojné, keď musia filmári žobrať o peniaze
Video
Zdroj: TV Pravda

Jiří Rendl a Annette Nesvadbová predviedli skvelé výkony v úlohách manželov, ktorí síce nemajú nejaký očividný problém, no pod povrchom akoby sa skrývalo neznáme trápenie. Keď napríklad trávia večer so svojimi priateľmi (Judit Pecháček a Jan Strejcovský), vzduchom sa šíri akési napätie a neistota. Akoby na nich doliehali očakávania okolia, ako majú ďalej naložiť so svojím spoločným životom, no sami nevedia, čo vlastne chcú.

Prítomnosť Valerie, ktorá ich neustále v niečom spochybňuje, to ešte viac zdôrazňuje. Film teda nepredstavuje len absurdnú tragikomédiu s jemne hororovými prvkami, ale aj zaujímavú sondu do partnerského spolunažívania. Na povrch prenikajú tiež nepríjemné skutočnosti týkajúce sa Valeriinej absencie v Jirkovom živote od jeho desiatich rokov.

Snímka Prišla v noci vznikla s minimom finančných prostriedkov za 17 dní. Natáčalo sa prevažne v pražskom byte jedného z režisérov a na rodinnej chate. A hoci sa tvorcom podarilo vytvoriť unikátne a kvalitné dielo, financií by si rozhodne zaslúžili viac. Ako povedala herečka Judit Pecháček v nedávnom rozhovore pre Pravdu: „Držím palce tvorcom, aby svoj ďalší film mohli natočiť v dôstojnejších podmienkach.“

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #film #recenzia #Febiofest #Prišla v noci