Kunsthalle bude v Dome umenia

28.05.2013 14:30, aktualizované: 17:27
Na prízemí Domu umenia na Námestí SNP sa...
Bratislavský Dom Umenia bude od 1. januára 2014 sídlom novej Kunsthalle. Autor:

Potreba kunsthalle v hlavnom meste sa nielen v umeleckých kruhoch spomína už niekoľko rokov. Zrealizovanie priestoru pre súčasné vizuálne umenie nadobudlo po dlhých sporoch a nezhodách o jeho umiestnení či dokonca potrebnej existencii nový rozmer. Kunsthalle bude, a to v bratislavskom Dome umenia na Námestí SNP. Na včerajšej tlačovej konferencii to oznámili minister kultúry Marek Maďarič, generálna riaditeľka Národného osvetového centra (NOC) Jana Kresáková a budúci čelný predstaviteľ Kurátorskej rady kunsthalle Juraj Čarný.

Potrebné rekonštrukcie

Slovenské centrum vizuálneho umenia a jeho výstavná časť s názvom Dom umenia/Kunsthalle Bratislava sa verejnosti sprístupnia 1.¤januára 2014. Vzniknú vďaka spolupráci ministerstva kultúry a NOC, pod ktoré výstavné priestory v budove spadajú. Okrem nich bude kunsthalle disponovať aj priestorom bývalého Diela, teda vitrín nachádzajúcich sa pri vchode do Domu umenia dostupných priamo z ulice.

O umiestnení kunsthalle v budove na Námestí SNP sa uvažovalo už v minulosti. Na ideálne podmienky na jej zriadenie sa podľa Maďariča nemohlo dlho čakať, pretože v tom prípade by sa nesprístupnila nikdy. Výstavné priestory však bude potrebné zrekonštruovať a upraviť a aj z toho dôvodu sa rozpočet pre NOC navýši o 200– až 300-tisíc eur, z ktorých bude projekt financovaný, až pokiaľ sa nestane samostatnou inštitúciou.

Ľuďom z online doby

Poslaním Slovenského centra vizuálnych umení je sprístupniť súčasné umenie širokej verejnosti. Podľa Juraja Čarného sa totiž na Slovensku dostalo na okraj spoločenského záujmu a práve kunsthalle môže vďaka svojim aktivitám pomôcť s propagáciou, ale najmä pochopením a spopularizovaním tohto odvetvia. „Zatiaľ čo galérie a múzeá, ktoré sú na Slovensku, vznikli v 20., prípadne 19. storočí, kunsthalle bude modelom 21.¤storočia a určená ľuďom, ktorí žijú v online dobe, takže bude jednoduchšie sa s výstavami stotožniť,“ tvrdí.

Kunsthalle má reflektovať nielen slovenských autorov, ale aj zahraničných a aj z toho dôvodu je dôležitá komunikácia so zahraničnými partnermi. Ako uviedla riaditeľka NOC Jana Kresáková, prvé spolupráce kunsthalle nadviazala s Viedňou. Pokračovať by mohla aj vďaka medzinárodnému zloženiu kurátorskej rady, ktorá bude o kunsthalle rozhodovať.

„Kurátorská rada by mala pomôcť zapojiť sa do medzinárodných vzťahov, vytvárať kontakty na svetovej scéne a tiež garantovať isté inštitucionali­zované štandardy, ktoré musí kunsthalle dodržiavať,“ vysvetľuje Juraj Čarný. O menách jednotlivých členov sa zatiaľ rokuje, ale Čarný už predstavu má. „Rátam s ľuďmi, ako sú šéfredaktori významných časopisov, rektori vysokých škôl, riaditelia kľúčových galérií alebo šéfkurátori zo zahraničia. Dôležité je, aby skutočne vedeli, aký je program takej inštitúcie, ako je kunsthalle.“

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku