Hravé a vtipné taburetky, čo pobavia

03.06.2014 14:00
30 taburetky vostenak
Taburetky Dušana Voštenáka vyvolávajú úsmev. Autor:

Klavír, ananás, pootvorené pery, volské oko, jin a jang či všakovaká zelenina. Na všetkom sa možno bez obáv usadiť. Sú to totiž hravé a vtipné taburetky. Vytvoril ich architekt a dizajnér Dušan Voštenák, ktorý časť zo svojej rozsiahlej kolekcie vystavuje pod jednoduchým a výstižným názvom Taburetky v bratislavskom Satelite - Výstavnom a informačnom bode Slovenského centra dizajnu v Hurbanových kasárňach.

Podtitul výstavy Zábavný nábytok do každého bytu napovedá, že držiteľ Ceny Fóra dizajnu 2013 sa pri práci na tejto kolekcii okrem iného aj dobre zabáva. A zabávajú sa aj návštevníci výstavy, ktorí len neveriacky krútia hlavou a tvár im zdobí široký úsmev. Dušan Voštenák vníma interiér ako scénu, ktorá vťahuje diváka do hry, podnecuje jeho emócie a vnímanie priestoru. Autor sa touto prácou vracia k dizajnu a zostáva verný tomu, čo charakterizuje aj jeho tvorbu veľkých celkov. Taburetky sú farebné, hravé, vynucujú si pozornosť a reakciu diváka či užívateľa a dodávajú interiéru osobitosť aj vtipnú pointu.

Zelovoc, Tutti-Frutti, Dovolenka, Hudba, Bufet, Príroda, Zverinec či Láska. Výstižnejšie už Dušan Voštenák jednotlivé série ani nazvať nemohol. Vznikali v priebehu posledného roka ako program individuálnych objektov Banal Designu, ktorý nenájdete na celom svete a z ktorého si môže každý vybrať svoj kúsok ako autorský originál. Aj s autorovým autogramom.

Dvojnásobný držiteľ sošky CE.ZA.AR – za expozíciu Múzea mincí a medailí v Kremnici a za rekonštrukciu podkrovia budovy Považskej galérie umenia v Žiline – vystavuje okrem taburetiek, ktoré sú predajné a šité na mieru – aj prvotné návrhy a modely. Dokumentuje tak proces vzniku kolekcie od nápadu až po výsledok. Na výstavu Dušana Voštenáka Taburetky sa možno vybrať, dobre zabaviť a porozmýšľať o originalite slovenského dizajnéra a architekta do 6. júla.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#satelit #Zábavný nábytok do každého bytu #Taburetky #Slovenské centrum dizajnu
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku