Podoby súčasnej olejomaľby ukážu v Galérii Cypriána Majerníka

11.03.2009 12:44
Xénia Bergerová
Výstava ponúkne aj diela Xénie Bergerovej Autor:

Pohľad do sveta súčasnej olejomaľby ponúkne od štvrtka 19. marca prostredníctvom výstavy diel deviatich slovenských výtvarníkov Galéria Cypriána Majerníka v Bratislave.

Ide o reinštaláciu prehliadky z Mestskej galérie v Rimavskej Sobote. Kurátorka Gabriela Garlatyová z rimavskosobotskej galérie vybrala do projektu Olejomaľba / Oil Painting ukážky z tvorby Xénie Bergerovej, Roberta Bielika, Františka Demetera, Viktora Freša, Juraja Kollára, Igora Ondruša, Rastislava Podobu, Denisy Rakoský a Vladislava Zabela.

Výstava Olejomaľba / Oil Painting má byť úvahou o súčasnom postdigitálnom maliarstve. Jej názov odkazuje na technologické kvality maliarskeho média. Olejomaľba ako klasická maliarska technológia nie je jedinou maliarskou možnosťou, pri akvarelovej či akrylovej existuje škála autorských spôsobov vyjadrenia ilúzie priestoru a myšlienky na ploche. Prehliadka v Galérii Cypriána Majerníka ponúka olejomaľby, ktoré majú olejofarebný základ nanesený na telo plátna, ale každý z autorov ju mieša po svojom.

Technológia olejomaľby si pôvodne zakladala na presných pravidlách, ktoré zabezpečili jej trvácnosť, ale určovali aj jej charakter. Na výstave sú prítomní autori, ktorí sa k tejto tradícii rôznorodo vracajú, ale vychádzajú z nej originálnym a pôvodným spôsobom, prípadne jej prostriedky a významy ironizujú, pohrávajú sa s nimi, spochybňujú ich či analyzujú.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku