Povstalecké lietadlo pristálo v kaviarni

26.08.2009 09:00
Výstava Povstalecké nebo bude v Slovenskom...
Výstava Povstalecké nebo bude v Slovenskom národnom múzeu na Vajanského nábreží 12 do konca roka.

Len na vlastné nebezpečenstvo! Výstražné upozornenie čaká všetkých, čo si budú chcieť vyskúšať pocity parašutistu, ktorý práve vyskočil s plnou poľnou na chrbte. Aj takýto zážitok ponúka výstava Povstalecké nebo, ktorá je v priestoroch Slovenského národného múzea v Bratislave.

„Názov výstavy nie je žiadny epiteton ornans. Mal by symbolizovať letisko Tri Duby, ktoré bolo centrom povstaleckých vzdušných síl,“ povedal autor scenára výstavy Ján Stanislav a pokračoval: „Výstava nevytvára nijaké mýty ani legendy. Všetko sú to hlboko reálne zasadené súvislosti, osoby a udalosti, ktoré sú viacnásobne overené v rámci základného výskumu. Zber materiálu nebol jednoduchou záležitosťou. Za touto výstavou treba vidieť dvadsaťročnú robotu viacerých ľudí.“

Letecké kombinézy, uniformy, okuliare, prístroje, zbrane, stovky fotografií, videoprojekcie… Najväčším magnetom je, samozrejme, model lietadla AVIA B 534, ktorý „pristál“ v kaviarni múzea. Dostať sa k nemu však možno až po prechode trupom lietadla. Dovtedy útočí na návštevníka množstvo nových zaujímavých informácií a množstvo vzrušujúcich príbehov. „Po šesťdesiatich piatich rokoch prišiel čas vytiahnuť všetku tú mladosť, tú silu, to nasadenie mladých ľudí a dokumentovať rozhodujúce okamihy ich života,“ zdôraznil Ján Stanislav. Mnohí z nich padli, mnohí sa stali obeťami vyfabrikovaných súdnych procesov, mnohí ušli pred perzekúciou a väzením do zahraničia.

„Hľadali sme tému, ktorá nebola donedávna komplexnejšie prebádaná a spracovaná a ktorá by zároveň oslovila širokú verejnosť. Výstava ako Povstalecké nebo ešte na Slovensku nebola. Aj Slovenské národné múzeum si uvedomuje, aká dôležitá je forma prezentácie – ako podať návštevníkom množstvo informácií. Osvedčil sa nám princíp interaktivity alebo vzrušujúceho rozprávania. Na výstave nájdete dotykové obrazovky, ktoré skrývajú údaje, rôzne príbehy a doteraz neznáme poznatky. Ľudia si budú môcť vyskúšať, aké to je byť parašutistom alebo poťažkať si bombu,“ povedal námestník riaditeľa Slovenského národného múzea Branislav Rezník.

„Slovenské letectvo predstavujeme ako jedinečnú zbraň. V centre pozornosti je formovanie a činnosť 2. československej paradesantnej brigády, 1. československého stíhacieho leteckého pluku aj Kombinovanej letky. Nezabudli sme ani na zdokumentovanie spojeneckej pomoci, napríklad činnosti britskej spravodajskej služby a 15. americkej leteckej armády v čase Slovenského národného povstania. A obísť sme nemohli ani činnosť nemeckej Luftwaffe,“ dodal Ján Stanislav.

Výstava Povstalecké nebo bude v Slovenskom národnom múzeu na Vajanského nábreží 12 do konca roka.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku