Skúter štartuje súťaž o Cypriána

Skúter je názov bienále mladého výtvarného umenia. V trnavskej Galérii Jána Koniarka vo štvrtok otvoria jeho tretí ročník. O cenu Cyprián súťaží devätnásť výtvarníkov. "Pre mňa Skúter predstavuje mladú generáciu. Niečo, čo štartuje. Niečo, čo má dynamiku. A potom skúter je niečo medzi kolobežkou a mercedesom," vysvetlil Vladimír Beskid.

06.04.2011 15:00
Andrej Dúbravský: Jeseň prichádza (výrez)
Andrej Dúbravský: Jeseň prichádza (výrez)
debata
Andrej Dúbravský: Jeseň prichádza (výrez)
Andrej Dúbravský: Jeseň prichádza (výrez) Andrej Dúbravský: Jeseň prichádza (výrez)

„Bienále je limitované vekom do 35 rokov. Ide o výber z českej a slovenskej výtvarnej scény. A tento rok som mu dal pracovný podtitul – starý dobrý Globálkan, čo znamená tému balkanizácie,“ pokračoval kurátor. Vybral diela desiatich výtvarníčok a deviatich výtvarníkov. Dôraz totiž pri výbere kladie aj na rodovú rovnosť. Zastúpené sú všetky médiá – od klasického obrazu a fotografie cez video až po inštalácie a objekty. Vystavené bude to najzaujímavejšie, čo v priebehu posledných dvoch rokov vzniklo.

A čím je súčasná mladá výtvarná scéna príťažlivá? „Zaujímavé sú sociálne kontexty, politické sa ani neobjavujú. Povedal by som, že mladých umelcov zaujíma dosah globalizačných tendencií, komercie, televíznej papučovej kultúry a krízy na bežný individuálny život jednotlivca. Často sa v ich dielach objavuje moment architektúry, sídliska, deštruktívne kompozície. Povedal by som, že ich tvorba je kriticko-analytická alebo že reflektujú svet sugestívnejšie a senzitívnejšie. Majú lepšie nastavené "anténky“ na súčasný svet a citlivejšie naň reagujú," dodal Vladimír Beskid.

Vo štvrtok večer vyhlási porota meno mladého umelca, ktorý ju svojím dielom najviac oslovil. A odovzdá mu cenu Cyprián, ktorá odkazuje na Cypriána Majerníka.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy