„Vďaka svojmu nekonvenčnému mysleniu priniesli osobité hodnoty aj v rámci medzinárodných tendencií, akými sú kinetické umenie, pop-art, nový realizmus, konceptuálne umenie atď.,“ povedala pre Pravdu Kristína Jarošová, riaditeľka zbierky Art Fond – Stredoeurópsky fond súčasného umenia.
Pracovníkom prestížneho aukčného domu, ktorých spoznala počas svojho pôsobenia v londýnskej Sotheby's, dala do pozornosti desať slovenských výtvarníkov. „Popri osobitosti a etablovanosti umelca zohrávali pri výbere úlohu aj ďalšie faktory, napríklad vzácnosť podobného diela na trhu s umením, jeho kvalita a stav, aj vizuálna príťažlivosť pre čo najširší okruh zberateľov. Práve Želibská, Dobeš a Filko ich zaujali najviac,“ pokračovala Jarošová.
Farebne divoká a vizuálne príťažlivá Filkova Slovenská Šeherezáda IX. (Pištoľ III.) by podľa odhadu mohla zmeniť majiteľa za päť- až sedemtisíc libier (asi 6 500 – 9 100 eur). Odhadovaná cena Dobešovho objektu Pohyblivá štruktúra s červeným bodom je 10-tisíc až 15-tisíc libier (asi 12 400 – 19 400 eur). Želibskej práce sa na trhu s umením takmer nevyskytujú, jej nekonvenčné dielo Dve by sa mohlo vydražiť za 12-tisíc až 18-tisíc libier (asi 15 500 – 23 300 eur).
„Pre zberateľov môžu byť diela slovenských umelcov zaujímavé vďaka jedinečnosti, cenovej prístupnosti a obrovskému potenciálu v ďalšom prehodnocovaní ich tvorby. Nie je náhoda, že na súčasnom presýtenom trhu s umením je stále vyhľadávanejšia akási neskrotnosť, nekomerčnosť a priekopníckosť diel, asociovaná s alternatívnou umeleckou scénou,“ spomenula Kristína Jarošová. Atraktívnosť ponúkaných diel však ukáže v konečnom dôsledku len trh.
Na medzinárodnej scéne uznávaný predstaviteľ kinetického umenia Milan Dobeš je podľa Jarošovej v aukcii jedným z mála výtvarníkov, ktorý rozvíja program optického a vizuálneho umenia. Stano Filko patrí k popredným osobnostiam stredoeurópskej neoavantgardy. Tvorba Jany Želibskej je podľa Jarošovej zaujímavá nekonvenčným, občas ironicko až pop-artovo ladeným vyjadrovaním tém ako telesnosť, erotika, ženská krása či genderové stereotypy.
Prečo sa Sotheby's rozhodla zaostriť pozornosť zberateľov na Súčasný východ? „Povojnové umenie z tejto oblasti sa riadne prehodnocuje až teraz. Hlavné múzeá ako napríklad Tate a MOMA rýchlo nadobúdajú povojnové umenie z východnej Európy a Ruska prostredníctvom špecializovaných akvizičných programov. Sme svedkami generačného posunu: tradičný, konzervatívny vkus v regióne sa mení a umenie 60. a 70. rokov sa nanovo oceňuje,“ vysvetlila Jo Vickery zo Sotheby's.
Výstava ponúkaných diel Súčasný východ potrvá do 6. júna, v utorok 7. júna sa odohrá v Londýne aukcia.