Zomrel americko-ruský sochár Ernst Neizvestnyj

10.08.2016 12:00

Vo veku 91 rokov zomrel v utorok v New Yorku americko-ruský sochár Ernst Neizvestnyj. S odvolaním sa na jeho priateľov to v stredu oznámili ruské médiá.

Podľa umelcovho blízkeho priateľa Jeffa Plumesa Neizvestnyj zomrel v utorok ráno v nemocnici v New Yorku, kde ho hospitalizovali v pondelok večer kvôli silným bolestiam žalúdka.

Neizvestnyj v roku 1976 migroval z Ruska do Švajčiarska a neskôr sa usadil v USA, kde mali jeho výstavy veľký úspech. Po rozpade ZSSR vytvoril viacero diel aj v Rusku – napríklad v roku 1996 pamätník Maska utrpenia na pamiatku obetí komunistických represií v Magadanskej oblasti.

Na želanie pozostalých vytvoril aj náhrobok sovietskeho vodcu Nikitu Chruščovova, ktorý bol pritom jeho veľkým kritikom – počas prehliadky Neizvestného výstavy v roku 1962 Chruščov vyhlásil, že je to „degenerované umenie“.

Socha Golden Child (Zlaté dieťa) v meste Odesa...
Socha Golden Child (Zlaté dieťa) v meste Odesa (Ukrajina) Autor: Inna Felker/Shutterstock.com
Reliéf na budove mestského archívu v Ašchabade...
Reliéf na budove mestského archívu v Ašchabade (Turkménsko), ktorý vytvoril ako posledné dielo pred emigráciou. Autor: velirina/Shutterstock.com
Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Rusko #USA #úmrtie #sochár #Ernst Neizvestnyj #Maska utrpenia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku