V Hongkongu vydražia Warholov portrét Mao Ce-tunga

V hongkonskej pobočke aukčného domu Sotheby's budú 2. apríla dražiť portrét Maa od Andyho Warhola, ktorý patrí medzi najznámejšie obrazy 20. storočia.

, 18.03.2017 16:00
Andy Warhol Foto: ,
Andy Warhol: Mao Ce-tung.
1

Dielo v roku 2014 predali v aukčnej sieni v Londýne za 7,6 milióna libier, pričom súčasný vlastník ho ponúkol do aukcie v Hongkongu. Odborníci odhadujú, že by jeho predaj mohol vyniesť až 15 miliónov do­lárov (v prepoč­te takmer 14 miliónov eur).

Warhol začal svoju sériu sieťotlačových portrétov Mao Ce-tunga v roku 1972, keď sa vzťahy medzi Čínou a USA počas studenej vojny začali zlepšovať po návšteve amerického prezidenta Richarda Nixona v Pekingu. Fotografia, ktorou sa umelec inšpiroval, bola na vnútornej obálke Malej červenej knihy – zbierky základných politických myšlienok a symbolu čínskeho komunizmu a propagandy. Séria portrétov komunistického vodcu neskôr viedla k takmer dvom stovkám ďalším portrétov podobných veľkostí a rozmerov, ktoré sa štýlom podobali Warholovým skorším portrétom Marilyn Monroe a Elvisa Presleyho zo 60. rokov. 

V roku 2013 počas prvej komplexnej výstavy Warholovho umenia v Číne Maove portréty nevystavili a čínske médiá sa zaoberali o­tázkou, či obrazy ukazovali rešpekt, alebo výsmech. Čínski investori však čoraz viac nakupujú západné umenie, pričom odborníci odhadujú, že tvoria asi pätinu všetkých kupcov umenia na svete.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
1 debata chyba
Viac na túto tému: #Andy Warhol #Mao Ce-tung