Malá výstava je o veľkom projekte: o 52-dielnom slovenskom animovanom seriáli ocenenom v Mníchove, Toronte i Soule. Na 52 paneloch sa možno niečo dozvedieť o 52 vynálezoch 20. storočia, ako je padák, guľôčkové pero, automobil, platobná karta, kardiostimulátor či písací stroj…
Tento seriál v máji až júli tohto roka po prvýkrát celý odvysielala RTVS na Dvojke v rámci detského večerného rozprávkového bloku. Vydavateľstvo IKAR nedávno vydalo aj knižku (225 strán) s rovnomenným názvom Mať tak o koliesko viac určenú pre deti od 7 rokov veku, ktorá je unikátna množstvom obrazového materiálu. Výstava je pestrou kolážou artefaktov (výtvarné návrhy, rozfázované pohyby, fotografie z nakrúcania, vtipné plošné a trojrozmerné objekty) a hlavne projekciou samotných ukážok zo seriálu.
Ivan Popovič je známy karikaturista, spisovateľ a spoluzakladateľ animovaného filmu na Slovensku. Jeho syn Dávid Popovič s ním ako grafický dizajnér a fotograf na mnohých projektoch spolupracuje. Krstným otcom výstavy sa stal Boris Filan. Keďže v deň vernisáže bolo neuveriteľne horúco, posťažoval si na vynález počasia a extrémnych teplôt: „Keď som bol v Bibiane naposledy, bolo takmer mínus dvadsať stupňov. Dnes je plus tridsať, čo je päťdesiatstupňový rozdiel!“ poznamenal pri otváraní výstavy. Z vynálezov na paneloch na výstave je mu ako známemu textárovi a autorovi kníh iste najbližšie guľôčkové pero, kedysi možno aj písací stroj a dnes už veru počítač. Okrem detských návštevníkov sa na výstavu hneď v prvý deň prišli pozrieť aj Ľubomír Feldek, Rasťo Piško či známy violončelista Eugen Prochác.
„Za posledných sto rokov vzniklo toľko vynálezov ako nikdy predtým za celých tisíc rokov,“ hovorí Ivan Popovič v rámci svojho knižného a animovaného projektu Mať tak o koliesko viac. „Dívame sa na ne a používame ich s takou samozrejmosťou, ako by tu boli odjakživa. Ale ony – neboli!“