Svetoznámy Aeromobil priletel do galérie Satelit

Najvýznamnejšie výsledky tvorivej práce dizajnéra, konštruktéra a pedagóga Štefana Kleina ponúka na jednom mieste výstava Slovenského centra dizajnu (SCD).

08.12.2018 16:00
Aeromobil Foto: ,
Dizajnér, konštruktér a pedagóg Štefan Klein je autorom svetoznámeho Aeromobilu.
debata

Expozícia galérie SCD Satelit v Hurbanových kasárňach v Bratislave nazvaná Let 116 zároveň prezentuje výstupy študentov Ateliéru Transport dizajnu na Vysokej škole výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave, ktorý Klein vedie od roku 1992. Ako ďalej agentúru SITA informovala Helena Cibulková z SCD, v Satelite na Kollárovom námestí 10 je výstava pre záujemcov prístupná od piatka 7. decembra do 31. januára budúceho roka denne, okrem pondelka, od 13:00 do 18:00 a v utorok vždy od 10:00 do 18:00.

Slovenské centrum dizajnu výstavou pripomenie, že od začiatku profesionálnej kariéry v roku 1990 Štefan Klein vytvoril vyše 50 návrhov dopravných prostriedkov pre rôzne firmy, ale aj pre seba. Mnohé sa dostali do sériovej výroby, iné ostali v štádiu prototypu. Verejnosť na Slovensku aj v zahraničí jeho meno pozná najmä vďaka projektu lietajúceho auta Aeromobil.

Po ukončení svojej účasti na tomto projekte začal v roku 2017 vyvíjať nové riešenie lietajúceho auta AirCar vo vlastnom výskumnom a vývojom centre a s vlastným tímom. Tento Kleinov nový projekt, ktorý je podľa SCD v súčasnosti pred dokončením, predstaví dizajnér vo virtuálnej realite i na výstave. Proces vývoja AirCar, od idey až po prototyp, priblíži obrazová a textová dokumentácia. Doplnia ju filmové záznamy reálnych skúšok zalietavania modelov a prototypov Aeromobilu a AirCar. Chýbať nebudú ani ďalšie významné projekty Štefana Kleina. Na plagátoch budú vystavené rušne, zemné stroje, motocykle a vlastné projekty.

„Odborníci doma i vo svete už dávno rešpektujú Štefana Kleina aj ako pedagóga a vedúceho Ateliéru Transport dizajnu na VŠVU. Už v 90. rokoch začal spolupracovať s najvýznamnejšími automobilovými značkami ako VW, neskôr Ford, Audi, Škoda, Renault, BMV aj Johnson Controls,“ dodalo Slovenské centrum dizajnu, ktorú na výstave prinesie aj niektoré z týchto prác. Návštevníci galérie Satelit v kurátorskom výbere Kataríny Hubovej a Adrieny Pekárovej spolu uvidia 15 modelov, viaceré animácie a plagáty z najdôležitejších projektov a diplomových prác študentov Ateliéru Transport dizajnu VŠVU z posledných desiatich rokov.

debata chyba
Viac na túto tému: #Aeromobil #Štefan Klein #Galéria Satelit