Skuteckého Trh v Banskej Bystrici dostal zreštaurovanú podobu

18.03.2019 11:57
Dominik Skutecký
Obraz Dominika Skuteckého Trh v Banskej Bystrici po zreštaurovaní dostal jasnú, žiarivú podobu tak ako ho v roku 1889 namaľoval majster Skutecký. Autor:

V deň výročia umelcovho úmrtia 13. marca 2019, sprístupnili vo Vile Dominika Skuteckého v Banskej Bystrici zreštaurovaný najznámejší obraz Dominika Skuteckého Trh v Banskej Bystrici z roku 1889.

Výpravná scéna obrazu zachytáva rušné trhovisko rozložené pod morovým stĺpom na banskobystrickom námestí. Mnohofigurálnej kompozícii dominuje ústredná ženská postava s akcentom jasnočerveného slnečníka.

Usporiadateľom slávnostného odhalenia obrazu Dominika Skuteckého je Stredoslovenská galéria v Banskej Bystrici s kurátorkou Katarínou Baraníkovou a reštaurátorom Miroslavom Slúkom. Obraz po zreštaurovaní dostal jasnú, žiarivú podobu tak ako ho v roku 1889 namaľoval majster Skutecký. Stal sa tak významným artefaktom zreštaurovaných diel Dominika Skuteckého, ale aj tých, ktoré na obnovu ešte len čakajú.

Podľa reálií sa Dominik Skutecký usadil v Banskej Bystrici koncom 19. storočia po dlhoročnom pôsobení vo Viedni a v Benátkach. Skuteckého vilu s cieľom vytvoriť jeho stálu expozíciu sa podarilo získať a zrekonštruovať v roku 1994.

„Prezentácia ikonického diela Skuteckého je úvodným podujatím v rámci postupného odhaľovania zreštaurovaných umelcových malieb z kolekcie Stredoslovenskej galérie, ktoré plánujeme predstavovať počas roka 2019. Zároveň sprístupňujeme stálu expozíciu po renovácii podláh, ktorá bola realizovaná vďaka finančnej podpore Banskobystrického samosprávneho kraja. Následne pripravujeme ďalšie rekonštrukčné práce a reinštaláciu stálej expozície umelca s využitím potenciálu maliarovej vily ako autentického prostredia jeho tvorby a rodinného života,“ pripomína Katarína Baraníková, kurátorka SSG.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Dominik Skutecký
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku