Spiš prišiel o umelca a pedagóga Petra Krupu

13.08.2019 16:42

Vo veku nedožitých 75 rokov zomrel umelec a pedagóg Peter Krupa. Ako informovala riaditeľka Galérie umelcov Spiša Lucia Benická, svoj boj o život prehral v piatok 10. augusta.

Umelec Peter Krupa na otvorení sympózia v...
Umelec Peter Krupa na otvorení sympózia v Spišskom Podhradí (22. 9. 2016). Autor: archív GUS/Lucia Benická

„Peter bol charizmatickou bytosťou, ktorá roky spájala tvorivé osobnosti, patril na Spiš tak ako Majster Pavol, na ktorého sa úplne podobal,“ dodala Benická.

Peter Krupa sa narodil v roku 1944 v Tvrdošíne. Absolvoval štúdium na Pedagogickej fakulte Univerzity P. J. Šafárika v Prešove. Väčšiu časť svojej umeleckej tvorby tvoril v Spišskom Podhradí, kde pôsobil aj ako riaditeľ základnej umeleckej školy.

V roku 1976 debutoval výstavou v Levoči. Vlastnú tvorbu predstavil na viacerých výstavách doma i v zahraničí (Španielsko, Kanada, Japonsko, Poľsko a iné). Bol tiež koordinátorom medzinárodného plenéru na Spišskej Kapitule a v Spišskom Podhradí.

Okrem výtvarného umenia sa venoval divadlu. Jeho unikátna podoba s Majstrom Pavlom mu priniesla aj identické roly. Stvárnil ho v Levočskom divadle aj v dokumentárnom fil­me.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#úmrtie #spiš #Peter Krupa #Majster Pavol z Levoče
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku