Opýtali sme sa tvorcov, čo pre nich táto expozícia znamená a čím ich Praha priťahuje. Jana Machatová povedala, že vyrastala v Československu a Praha bola jej hlavné mesto. Je vraj pekné sa do nej symbolicky vrátiť po tridsiatich rokoch od revolúcie. Peter Machata sa zdôveril, že sa z výstavy v Prahe veľmi teší. "Znamená to nové mesto, nové publikum! Som veľmi zvedavý, aké budú reakcie a či naše veci budú fungovať aj v českom prostredí.“
Poznajú naši umelci aj súčasný český šperk? Ktorí českí šperkári sa im páčia? "Ešte ako študentka som mala možnosť spoznať tvorbu K. V. Nováka,“ hovorí Jana Machatová. "Myslím, že som sa s jeho prácou stretla v správnej chvíli a určite ma aj ovplyvnila. S českými autormi sa stretávam, je ťažké vymenovať všetkých, ktorí sa mi páčia. Mám rada práce Lídy Šikolovej, Petra Vogla alebo Kristýny Španihelovej.“
A Peter Machata dodáva: "Mám rád hĺbavosť šperkov Kristýny Španihelovej, intenzívnu spojitosť s materiálom a prežívanie Jany Strílkovej, alebo precízny Papcúnov minimalizmus.“ Zaujímalo nás, čo umelci pre Prahu zo svojej tvorby zvolili. "Výber z našej tvorby urobila a koncepciu výstavy navrhla kurátorka Petra Matějovičová. Diváci uvidia prierez našou tvorbou až po posledné práce. Teším sa, že vystavím aj šperky z kolekcie Where Are You From, kde sa zaoberám spomienkami na československé detstvo v socializme.“
Peter Machata dodáva: "Je to prierezová výstava. České publikum uvidí oblúk našej tvorby za posledných 20 rokov.“
Autorské šperkové objekty sprevádzajú fotografie Petra Ančica. Českých divákov môže prekvapiť krása aj posolstvo vystavených šperkov. Je ich asi 50 a rozprávajú o živote svojich tvorcov, ale v príbehoch čitateľných z vystavených šperkov sa môžu nájsť aj samotní diváci. Hoci ide o moderné šperky, často aj abstraktné, je v nich obsiahnutého veľa zrozumiteľného, je to rozprávanie o živote, o citoch, o architektúre. Cez šperk Machatovcov možno nazrieť do histórie aj do srdca.