Hľadáte dobro? Choďte do múzea!

, 01.12.2019 07:00
a nazvalijudobro
V rodinnom programe SNM - Hudobného múzea sa návštevníci zoznámia s hudobným nástrojom zvaným dobro. Autor:

V prvú adventnú nedeľu 1. decembra môžete objaviť dobro v podobe hudobného nástroja. V SNM-Hudobnom múzeu pripravili program pre rodiny s deťmi.

SNM-Hudobné múzeum pripravilo na začiatok adventného obdobia sprievodný program k aktuálnej výstave venovanej rezofonickej gitare DOBRO®. Podujatie s hudobným zameraním pre rodiny s deťmi s názvom Hľadanie Dobra sa bude konať 1.12.2019 od 14. do 16,30 hodiny vo Výstavnom pavilóne SNM Podhradie (Bratislava, Žižkova 16, prízemie).

V predvianočnom čase sa do objavovania Dobra v nás i okolo ponoríme všetkymi zmyslami. Tóny Dobra budú striedať koledy, rozvoniavať detský punč. Deti sa zabavia v dielničke, kde budú môcť spoznať strunové nástroje, vyrobiť si drobné vianočné ozdoby, či odskúšať hru na detské hudobné nástroje.

Dospelí návštevníci si zatiaľ môžu nerušene pozrieť výstavu …a nazvali ju DOBRO®. Výstava o rezofonickej gitare Dobro a jej slovenských vynálezcoch prináša príbeh prvej rezofonickej gitary na svete pod názvom Tricone a neskoršie aj jej slávneho dreveného modelu so slovenským menom DOBRO® (zač. 20. storočia) v Spojených štátoch amerických, za ktorým sú slovenskí rodáci Ján Dopjera s bratom Rudolfom „Rudym“ Dopjerom.

Rezofonická gitara – dnes považovaná za americký ľudový hudobný nástroj – je súčasťou amerického kultúrneho dedičstva. Svoj domov si našla najmä v country, bluegrassovej, havajskej i bluesovej hudbe. Srdečne vás pozývame do SNM-Hudbného múzea naladiť sa na vianočnú nôtu a zistiť, že hmotné a nehmotné Dobro má veľa podôb.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku