Rastlinná ríša – tajuplná šperkovnica

, 15.12.2019 11:00
rastlinna risa 2019
Plagát k výstave Rastlinná ríša - tajuplná šperkovnica. Autor:

V SNM - Múzeu Andreja Kmeťa v Martine otvorili výstavu ozdôb zo semien a plodov rastlín s exponátmi z celého sveta.

Semienka, plody či listy rastlín nekrášlia len prírodu. Pod rukami šikovných ľudí vznikajú z darov rastlinnej ríše šperky a ozdoby, ktoré tešia ľudské oko, upokojujú myseľ a môžu slúžiť na rôzne rituály. Koráliky rastlinného pôvodu vo forme náhrdelníkov, náramkov, náušníc i hudobných nástrojov predstaví výstava Rastlinná ríša – tajuplná šperkovnica. Výstavu otvorili v Slovenskom národnom múzeu – Múzeu Andreja Kmeťa.

Výstava ozdôb zo semien a plodov rastlín zoznámi návštevníkov s exponátmi z celého sveta, ktoré poskytli viacerí zberatelia a cestovatelia. Autorkami výstavy sú doc. RNDr. Ľudmila Illášová, PhD. A RNDr. Helena Šípošová, CSc., ktoré sa zaoberajú štúdiom, zberom i prezentáciou šperkov a ozdôb z rastlinných materiálov.

Výstavu Rastlinná ríša – tajuplná šperkovnica sa im podarilo okrem súkromných zbierok a predmetov z rôznych múzeí obohatiť aj o jedinečné šperkárske výtvory slovenských autorov. Návštevníkom predstavia rôzne ozdoby i rastliny, z ktorých sú vyrobené, upozornia na krásne ale nebezpečné – jedovaté súčasti šperkov, ukážu nevšedné tvary a farby sveta semien a plodov či hudobné nástroje – hrkálky z odľahlých kútov sveta.

Rastlinná ríša – tajuplná šperkovnica je inovovanou reprízou výstavy Koráliky nielen z klokoča, ktorú zrealizovalo v roku 2015 Slovenské národné múzeum – Prírodovedné múzeum v Bratislave. Martinské Múzeum Andreja Kmeťa ju usporadúva v spolupráci s Fakultou prírodných vied UKF v Nitre a Slovenskou botanickou spoločnosťou pri SAV. Výstavu obohatili postery Génovej banky SR Výskumného ústavu rastlinnej výroby Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra, Botanického ústavu Centra biológie a biodiverzity rastlín a Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici.

Tajuplnú šperkovnicu rastlinnej ríše budú môcť návštevníci obdivovať v priestoroch Múzea Andreja Kmeťa do 3. mája 2020.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku