Zomrel košický architekt Štefan Pacák

Vo veku 61 rokov zomrel v pondelok (13. 4.) architekt Štefan Pacák, ktorý stál za návrhmi viacerých budov nielen v Košiciach. Pre TASR to potvrdila jeho dcéra Zuzana Pacáková s tým, že pohreb bude v piatok (17. 4.). Verejnú poslednú rozlúčku s ním plánujú jeho príbuzní zorganizovať formou výstavy po zrušení obmedzení.

16.04.2020 17:39

Štefan Pacák sa venoval architektonickej a interiérovej tvorbe či fotografii. Autorsky sa podieľal aj na budovách v Košiciach ako Steel Aréna, hotel Slávia a Zlatý Dukát alebo na stavbe v košickom Mestskom parku. Pracoval tiež na trojici budov Business Centre Košice či rekonštrukcii Východoslovenskej galérie.

Okrem iného bol laureátom cien CE.ZA.AR za rekonštrukciu Slovenskej národnej galérie v Bratislave a Slovenská komora architektov (SKA) ho ocenila aj v kategóriách Rodinné domy a Bytové stavby. Za sklenenú budovu košickej Tatrabanky získal so svojimi spolupracovníkmi hlavnú cenu v súťaži Stavba roka 2000. Cenu Via Bona Slovakia dostal za pomoc pri stavbe viacúčelového zariadenia pre telesne postihnuté deti. V roku 2017 získal Cenu primátora mesta Košice. Vo svojom rodnom meste tiež ako prvý otvoril súkromnú galériu.

Pacák sa narodil 10. februára 1959 v Košiciach. Vyštudoval architektúru na fakulte architektúry pražskej vysokej školy České vysoké učení technické (ČVUT) a na Akadémii výtvarných umení v Prahe. Pôsobil tiež ako vysokoškolský pedagóg na Fakulte umení Technickej univerzity Košice (TUKE). Jeho rukopis bol jasne čitateľný všade tam, kde ste sa ocitli v priestore, ktorý stvárnil, ktorému vdýchol jeho jedinečné a svojské čaro. Tieto miesta, priestranstvá a objekty pôsobia inšpiratívnou atmosférou a vytvárajú nadčasové fenomény, ktoré nútia k zamysleniu, povedal rektor TUKE Stanislav Kmeť.

Pohreb sa aj vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu bude konať v najužšom kruhu rodiny na košickom cintoríne Rozália. Ako Pacáková spresnila, jeho posledná rozlúčka s verejnosťou by mala byť formou výstavy, ktorú plánujú zrealizovať po ukončení obmedzení súvisiacich s novým koronavírusom.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #úmrtie #architekt