V Rajeckých Tepliciach vystavili secesný koč

Vzácny secesný pohrebný koč vystavili v priestoroch Múzea dopravy v Rajeckých Tepliciach. Koč je najväčším zbierkovým predmetom v Považskom múzeu v Žiline.

18.08.2020 06:00
Pohrebny koc v Muzeu dopravy Foto:
Secesný pohrebný koč je vystavený v Múzeu dopravy.
debata

Koč sa používal v obci Tešedíkovo v okrese Šaľa a po zreštaurovaní bol dočasne umiestnený v Drotárskom pavilóne pri Budatínskom hrade. Bežné koče boli symbolom elegancie a bohatstva vyšších zámožných vrstiev, pohrebné koče však boli ešte výnimočnejšie. Na výrobe sa podieľali kolári, kováči, rezbári či krajčíri.

"Meno výrobcu ani presný rok vyhotovenia nepoznáme. Výroba osí náprav spadá do obdobia 1873 – 1924 a umeleckým slohom ozdôb i celkového vzhľadu je secesia, ktorá sa uplatňovala do konca 20. rokov 20. storočia. Vek koča tak možno odhadnúť na 100 až 120 rokov,“ priblížil historik dopravy a vedúci Múzea dopravy Peter Šimko.

Detail pohrebného koča starého 100 - 120 rokov. Foto: PMZA
Pohrebný koč Detail pohrebného koča starého 100 - 120 rokov.

„Pri ich výrobe bolo totiž potrebné využiť špecialistov, ktorí dokázali vyhotoviť nielen špecifické konštrukčné, ale najmä ozdobné prvky. Na výrobe sa pôvodne podieľali rôzne profesie ako kolári, kováči, rezbári či krajčíri. Zväčša už išlo o továrenskú výrobu komponentov a ich následnú montáž až do vytvorenia hotového vozidla," vysvetlil historik dopravy a vedúci Múzea dopravy Peter Šimko.

Secesný koč múzeu v Žiline v roku 1985 odpredal za 1 500 Kčs vtedajší administrátor farnosti Imrich Unger. Bol funkčný, avšak v opotrebovanom stave. Kvôli náročnosti práce a vysokému finančnému zaťaženiu reštaurovanie začalo až v roku 2019. Túto zodpovednú úlohu výborne zvládol reštaurátor Jozef Barinka a zaujímavý dopravný prostriedok sa do múzea vrátil v júli tohto roka. Reštaurovanie sa financovalo najmä z verejných zdrojov z Fondu na podporu umenia aj z vlastných zdrojov Považského múzea v Žiline.

Po zreštaurovaní bol koč dočasne umiestnený v Drotárskom pavilóne pri Budatínskom hrade, odkiaľ bol prevezený do Múzea dopravy v Rajeckých Tepliciach. „Prevoz bol náročný, pretože koč váži približne 600 kg a jeho dĺžka presahuje štyri metre. Keďže je vysoký takmer tri metre, po prevezení na perón sme museli demontovať okrasné prvky aj obidve nápravy, aby prešiel cez dvere múzea. Napokon sa nám však podarilo umiestniť ho do požadovaného priestoru a bude súčasťou stálej expozície,“ doplnil vedúci hospodársko-správneho oddelenia Považského múzea v Žiline Artúr Grác.

Neprehliadnuteľný exponát tak bude ďalším lákadlom pre návštevníkov, ktorí si môžu Múzeum dopravy pozrieť od utorka do nedele v čase od 9.30 do 16.30.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Múzeum dopravy Rajecké Teplice