Štefánik sa stane súčasťou virtuálnej hry

Múzeum Slovenských národných rád - Slovenské národné múzeum v Myjave pripravuje multimediálny projekt M. R. Štefánik/Time After Time.

08.10.2020 15:00
pophľadnica, M. R. Štefánik Foto:
Za prvej republiky sa pestoval kult M. R. Štefánika. Kreslená pohľadnica z roku 1938.
debata

Ide o projekt interaktívnej zážitkovo-vzdelávacej hry pre virtuálnu realitu autora Adama Novotu, ktorá vzniká v spolupráci s obyvateľmi obce Košariská a herným vývojárom Matejom Novotným.

„Projekt sa snaží ukázať osobnosť Štefánika aj po psychologickej stránke a jeho osobnosť sprostredkovávame vo virtuálnej realite. Primárne je to koncipované ako hra. Predpokladáme, že vývoj bude trvať ešte dva roky,“ uviedol Novota.

V diele sa myslenie Štefánika približuje prostredníctvom muzeálnych artefaktov, ale aj výpovedí a kreatívnych aktivít obyvateľov a pamätníkov z jeho rodnej obce.

„V projekte vytváram maľby vo virtuálnej realite, ako napríklad ostrov Tupai, observatórium na vrcholku Mont Blancu a podobne. Na tieto miesta sa bude dať premiestniť pomocou artefaktov. Okrem artefaktov či výpovedí obyvateľov vychádzam z dobových fotografií,“ doplnila výtvarníčka Petra Čížková.

„Hlavným cieľom projektu je inšpiratívnym spôsobom priblížiť osobnosť Štefánika. Hra sprostredkováva novú perspektívu a pohľad na historickú líniu vývoja dejín Slovenska a približuje vizionárske myslenie Štefánika,“ informoval manažér múzea Pavol Trúsik.

„Súčasný návštevník múzea je náročný, preto je potrebné venovať pozornosť novým technológiám a spôsobom prezentácie, medzi ktoré nepochybne patria zážitkové a interaktívne prvky. Novovznikajúci projekt je pre múzeum dôležitý práve preto, lebo prezentuje Štefánika novým, invenčným a originálnym spôsobom,“ doplnila riaditeľka Múzea SNR Alena Petráková.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #virtuálna realita #múzeá #Slovenské národné múzeum #M. R. Štefánik #virtuálna hra