Rekonštrukciu Vihorlatského múzea by mali ukončiť tento rok

21.02.2021 14:00

Cieľom vedenia Vihorlatského múzea (VM) v Humennom je ukončiť tretiu etapu rekonštrukcie jeho sídla, renesančného kaštieľa, počas tohto roka.

Ako uviedol riaditeľ múzea Vasiľ Fedič, stavebné úpravy v rámci druhej etapy, ktorá s treťou úzko súvisela, ukončili v závere minulého roka. Aj napriek rekonštrukčným prácam a pandémii nového koronavírusu však VM vyhodnotilo vlaňajšiu letnú sezónu ako jednu z najúspešnejších.

„Stavebno-reštaurátorské práce na nádvorí humenského kaštieľa sú pokračovaním rekonštrukcie historického objektu, ktorej prvá etapa bola ukončená v roku 2016,“ priblížil Fedič s tým, že pôvodný zámer realizovať rekonštrukciu kaštieľa v dvoch etapách zmenil zriaďovateľ múzea, Prešovský samosprávny kraj (PSK), a druhá etapa tak bola rozdelená na dve časti.

Prostriedky vo výške takmer 650-tisíc eur na ňu VM ako jediné slovenské múzeum získalo z programu Obnov si svoj dom, dotáciou vo výške 300-tisíc eur na ňu prispel aj PSK.

Kým druhá etapa, realizovaná od apríla 2019 do decembra 2020, pozostávala z kompletnej rekonštrukcie vnútornej fasády kaštieľa, tretia, s ktorou múzeum začalo už počas prác na druhej etape, sa týka predovšetkým úpravy povrchu nádvoria renesančnej stavby.

Ako Fedič doplnil, výrazná historická premena kaštieľa počas rekonštrukčných prác tiež stabilne priťahovala domácich i cezpoľných návštevníkov so záujmom o regionálnu históriu.

„Sme im preto vďační, že s ochotou tolerovali mnohé bezpečnostné opatrenia, ktoré sme sa rozhodli podstúpiť za cenu sprístupnenia nádherných expozícií v kaštieli našim návštevníkom,“ skonštatoval s tým, že VM súbežne s rozsiahlou rekonštrukciou počas uplynulej sezóny realizovalo aj múzejnú a osvetovú činnosť, ako i sprevádzanie návštevníkov.

Napriek technickým obmedzeniam a nepriaznivej epidemiologickej situácii vyhodnotil Fedič letnú turistickú sezónu v mesiacoch júl a august za jednu z najúspešnejších – múzeum navštívilo takmer 12 800 návštev­níkov.

„Počet návštevníkov počas tohto obdobia prevýšil návštevnosť za predchádzajúci rok o takmer tisíc,“ doplnil s tým, že v priebehu celého roka 2020 navštívilo VM vyše 17-tisíc ľudí.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vihorlatské múzeum #múzeum #Humenné
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku