Ministerstvo kultúry zverejnilo COVID semafor pre kultúrne podujatia

Ministerstvo kultúry (MK) dnes zverejnilo semafor pre kultúrne podujatia, ktorý upravuje podmienky, za akých môže po novom fungovať kultúrna obec na Slovensku.

28.04.2021 16:41
Natalia Milanová Foto:
Ministerka kultúry SR Natália Milanová počas tlačovej konferencie v rámci rokovania 38. schôdze vlády SR. Bratislava 23. september 2020. Foto: SITA/Úrad vlády SR
debata (1)

Špeciálny súhrn protipandemických opatrení pre kultúru oficiálne vstúpi do platnosti už o pár dní, keď ho Úrad verejného zdravotníctva zapracuje a zverejní vo forme vyhlášky. Pravdu o tom informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Viciaňová.

Semafor pre kultúrne podujatia, ktorý dnes schválila vláda, umožní kultúrnej obci naštartovať činnosť počas pretrvávajúcej pandemickej situácie.

Ako pripomenula Zuzana Viciaňová, na vytvorení semaforu spolupracovalo MK s konzíliom odborníkov a s predstaviteľmi kultúrneho sektora. Ich zástupcom bol Lumír Mati z Hudobnej únie Slovenska. Dokument sa rodil niekoľko mesiacov a finálnou sa stala jeho sedemnásta verzia. Na jeho základe môžu organizátori a organizátorky podujatí vedieť, v akej fáze a za akých podmienok môžu organizovať podujatia.

"Semafor pre kultúru nadväzuje na všeobecný covid automat a jeho zóny a je rozdelený do siedmich stupňov, resp. farieb. Určuje počet návštevníkov na podujatí, potreby testov a tiež konzumáciu jedla či nápojov,” informovala ministerka kultúry Natália Milanová na dnešnej tlačovej konferencii po rokovaní vlády.

V červenej fáze je povolených do 200 návštevníkov v exteriéri a do 150 návštevníkov v interiéri za podmienok 50 percentnej kapacity sediacich návštevníkov. Ružová fáza povoľuje 500 návštevníkov v exteriéri a 250 v interiéri, taktiež za dodržania maximálnej 50 percentnej kapacity sediacich návštevníkov.

V oranžovej farbe sa semafor prepína na regióny a pridávajú sa aj interiérové kiná. Vo fáze monitoringu je možné organizovať podujatia s kapacitou 1000 osôb v exteriéri a 500 v interiéri.

Povinnosť negatívneho testu pri vstupe na kultúrne podujatia bude kultúrny semafor upravovať vždy podľa aktuálne platného covid automatu. V úvode fungovania kultúrneho semafora bude pri vstupe na kultúrne podujatia potrebný negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín alebo negatívny antigénový test nie starší ako 24 hodín.

"Som rada, že sa nám podarilo zostaviť kultúrny semafor, vďaka ktorému môže kultúra začať postupne opäť ožívať a ktorý je zároveň zostavený tak, aby bola na prvom mieste bezpečnosť návštevníkov kultúrnych podujatí. Verím, že po uvoľnení opatrení nás čaká kultúrne leto, po ktorom túžime. Chcem sa poďakovať môjmu korona tímu na ministerstve, predstaviteľom a predstaviteľkám kultúrneho sektora a konzíliu odborníkov za spoluprácu pri príprave kultúrneho semafora,” dodala ministerka kultúry Natália Milanová.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Ministerstvo kultúry #kultúrny semafor