Čaro hliny spojilo nórskych a slovenských umelcov

Aktivity, ktoré prinášajú krásy keramiky a porcelánu do každodenného života, sú súčasťou projektu Deň hliny - Čaro hliny. Spoločne ho realizujú nórske Telemark museum, Slovenské národné múzeum - Múzeum Ľudovíta Štúra, Múzeum slovenskej keramickej plastiky a mesto Modra.

03.05.2021 06:00
debata

Projekt, ktorý má podporiť kapacity kultúrnych aktérov a prácu s publikom, získal grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska v sume 199 900 eur prostredníctvom grantov EHP, Slovensko ho spolufinancuje sumou 29 985 eur.

Hlavnou témou projektu je hlina, z ktorej sa vyrába modranská keramika i nórsky porcelán. „Verím, že prinesie nového ducha do Modry aj do nášho múzea a výsledkom bude viac spokojných návštevníkov,“ uviedol generálny riaditeľ SNM Branislav Panis.

K získaniu grantu zablahoželal nórsky veľvyslanec Terje Theodor Nervik: „Som nadšený z hrdosti mesta, ktorú pociťuje k svojmu mimoriadnemu historickému dedičstvu.“

Múzeum Ľ. Štúra a jeho projektové aktivity predstavila riaditeľka Viera Jančovičová: „Máme záujem o získanie a výmenu odborných skúseností spolu s nórskymi kolegami, pozdvihnutie povedomia o našom múzeu a modranskej keramike v medzinárodnom prostredí a tiež vytvorenie reprezentačných priestorov galérie.“

Riaditeľka Telemark museum Jorunn Sem Fure upozornila na dôležitosť spolupráce s kolegami v Modre: „Chceme budovať novú muzeálnu tradíciu. Vy máte tradície, množstvo vecí sa môžeme od vás naučiť, roky sa venujete národnému dedičstvu keramikárstva, sú to vaše skúsenosti, kompetencie, ktoré potrebujeme.“

Spolupráca bude prebiehať formou výmenných výstav. Do Nórska zavíta keramika zo Slovenska a slovenskí diváci spoznajú porcelán z Porsgrunnu.

„Radi by sme spoznali spôsob práce nórskych múzejníkov, ako pracujú s publikom, pri tvorbe výstavy, ich skúsenosti by sme radi využili v našich podmienkach,“ poznamenala Agáta Petrakovičová z Múzea slovenskej keramickej plastiky.

Dodala, že nórski partneri sa zasa na výstave oboznámia s príbehom modranskej keramiky, a to aj v dokumentárno-animovanom filme ústami keramického majstra.

Výsledkom projektu bude aj reinštalácia Galérie národného umelca Ignáca Bizmayera – Od džbána po figurálne umenie, pripravujú tiež festival keramiky Slávnosť hliny či Sympózium umelcov za účasti tvorcov z Nórska a Slovenska.

Mesto Modra tiež plánuje vytvoriť dizajn manuál pre historické centrum, ktorý bude odkazovať na keramiku pri označovaní ulíc, pamiatok a orientačných čísel.

Ďalšou aktivitou má byť Keramický street-art a tradíciu keramiky a históriu mesta priblíži i laserové predstavenie na jednej z historických bu­dov.

debata chyba
Viac na túto tému: #Hlina #Modra #keramika #porcelán #modranská keramika