V Bratislave pribudli staré fotografie mesta ako pocta Antonovi Šmotlákovi

Čiernobiela Bratislava je názov exteriérovej výstavy, ktorú v stredu otvorili v hlavnom meste. Obyvatelia a jeho návštevníci sa budú do konca júna v uliciach stretávať s 12 dielami, ktoré v 50. a 60. rokoch minulého storočia zhotovil fotograf Anton Šmotlák.

03.06.2021 14:15
stará Bratislava, Podhradie Foto:
Anton Šmotlák: Radosť v Petržalke (1959).
debata

Veľkorozmerné fotografie sú inštalované priamo na autentických miestach, kde vznikali, divák sa tak môže zamyslieť nad plynutím času a premenami Bratislavy. Výstava je poctou Šmotlákovi, autori ju pripravili k storočnici známeho fotografa.

Na objektoch si návštevníci výstavy môžu prečítať pár viet od autora konceptu a kurátora Vladimíra Greža a umelcovho syna Antona Šmotláka ml., zároveň môžu obdivovať ďalšie fotografie.

Anton Šmotlák: Michalská ulica (1968). Foto: BTB, Mesto Bratislava
Michalská ulica, stará Bratislava Anton Šmotlák: Michalská ulica (1968).

„Bola to osobnosť, ktorá sprevádzala všetky významné umelecké udalosti mesta, ale nielen to, Anton Šmotlák zaznamenával všetky premeny mesta, ktoré sa diali. Je to veľmi vzácne, preto koncept vychádzal z toho, aby sme ukázali na miestach, ktoré autor zobral ako zaujímavé a fotil ich, premeny mesta, aby mohli návštevníci konfrontovať rozdiel, ktorý nastal,“ uviedol Grežo.

Z 12 vystavených Šmotlákových diel zvlášť upozornil na fotografiu, ktorá vznikla na petržalskej strane rieky.

„Zobrazuje Dunaj bez mostov, známu siluetu s hradom, ktorý ešte nie je opravený, ale vytvára krásny celok. Má vzácnu energiu,“ zhodnotil Grežo.

Anton Šmotlák: Bratislavská panoráma (1964). Foto: BTB, Mesto Bratislava
stará Bratislava, Podhradie, Bratislavský hrad Anton Šmotlák: Bratislavská panoráma (1964).

Šmotlák sa podľa neho venoval predovšetkým javiskovej fotografii, zaznamenával dianie v divadlách a kultúrny život hlavného mesta: „To bolo jeho dominantné prostredie, ale druhý obraz bol aj premeny Bratislavy, ktorú mal veľmi rád, preto vidíme množstvo fotografií, ktoré zobrazujú mesto v rôznych slávnostných, neslávnostných, smutných okamihoch.“

O spomienky na svojho otca, obrazového kronikára, sa podelil aj Šmotlák ml. Podľa neho by si našiel zaujímavé témy na fotografovanie aj v súčasnej Bratislave.

„Môj otec určite, on nefotografoval niečo, čo mu naplánovali, chodil a fotil tak, ako sa mu to páčilo. Bol to tajomný človek. Mali sme ho radi, ale nechával si svoje tajomstvá pre seba. Keď nás zobral na prechádzku, to bolo niečo unikátne. Tešili sme sa z toho, boli sme šťastní, ale bol tajomný,“ prezradil.

Anton Šmotlák: Propeler na Dunaji (1955). Foto: BTB, Mesto Bratislava
stará Bratislava, propeler Anton Šmotlák: Propeler na Dunaji (1955).

Výstavný okruh Čiernobiela Bratislava Antona Šmotláka má približne päť kilometrov. Dostupný je pešo, na bicykli aj na kolobežke. Fotografie sú inštalované na špeciálnych, na tento zámer vytvorených exteriérových nosičoch a majú ambíciu otvoriť kontinuálnu prezentáciu diel rôznych autorov v otvorenom priestore hlavného mesta.

Projekt realizuje Bratislava Tourist Board (BTB) a Mesto Bratislava.

debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #fotografie #Anton Šmotlák #výstava fotografií
Flowers