Obnažuje telo, aby odkryla dušu

Ženské krivky a prírodné motívy. Rakúska výtvarníčka Dagmar Mezricky zdanlivo nepotrebuje veľa na vybudovanie poetického posolstva. V obrazoch s lyrickým podtextom zobrazuje puto človeka a prírody v kolobehu času. Aj plynutia ročných období - podľa nich sú jej akvarely a litografie zoradené v kežmarskej Galérii u anjela.

17.04.2012 08:00
Dagmar Mezricky: Element voda (výrez) Foto:
Dagmar Mezricky: Element voda (výrez)
debata

„Moje obrazy nechcú byť statické. Naopak, majú skrytú dynamiku,“ uviedla 67-ročná rodáčka z Mladej Boleslavi. „Dynamiku rôznych významov, potvrdzujúcich ambivalentnosť pocitov a zážitkov. Nakoniec aj ambivalentnosť samotného života, jeho plynutie medzi začiatkom a koncom,“ pokračovala Dagmar Mezricky.

Neútočí na diváka, nechce ho šokovať. Snový a imaginárny pohľad na existenciu buduje krehkými líniami, tlmenými farbami a subtílnymi námetmi. Akoby chcela vyzvať návštevníka na tichú meditáciu, sústredenú kontempláciu, pozorovanie nevideného, na vnútorné precítenie zážitku. Jej obrazom dominuje nahé ženské telo. Považuje ho za nositeľa často protichodných emocionálnych stavov a situácií, preto ho vystavuje pôsobeniu vonkajších síl v celej jeho nahote. Obnažuje tak city, ktoré prežíva duša. A nálady, v ktorých nie je súhlas – nálady profánne, ironické aj tajuplné.

Akt je síce základným motívom, príbehy svojich obrazov však dotvára prvkami zo sveta kvetov, rastlín a živočíchov. „Takmer vždy je nahé telo, tento symbol svetom oslovovanej, napádanej i vyzývanej a niekedy trýznenej duše, obklopené symbolmi prírody, ktorá je základom, podmienkou a zdrojom ľudského bytia. Chápem tento vzťah aj ako prežívanie viery, lebo pre mňa je v prírodnom súcne vždy prítomný ich tvorca. Prežívanie všetkých posolstiev sveta je pre dušu zároveň rozhovorom so stvoriteľom,“ dodala Dagmar Mezricky.

Narodila sa síce v Mladej Boleslavi, ale roky detstva a mladosti prežila v Novom Meste nad Váhom. Často sa tam vracia ako členka novomestskej výtvarnej skupiny Návraty. Strednú umeleckopriemyselnú školu absolvovala v Bratislave. V Prahe vyštudovala Vysokú školu umeleckopriemys­lovú. Od roku 1980 sa venuje len tvorbe.

Na konte má viac ako šesť desiatok samostatných výstav. Vystavovala v Spojených štátoch, Veľkej Británii, Nemecku, Holandsku, Rakúsku, Švajčiarsku či Lichtenštajnsku. Po roku 1989 aj v Česku a na Slovensku. Jej grafické listy a akvarely sú zastúpené v prestížnych súkromných aj verejných zbierkach, napríklad aj vo viedenskej Albertine.

Výstava Dagmar Mezricky, ponúkajúca tichý dialóg a tajomstvách ľudskej existencie, bude v Galérii u anjela v Kežmarku do 17. mája.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy