Cena Oskára Čepana sa vracia do Bratislavy. Výstavu otvoria v Kunsthalle koncom novembra

Pripravovaná spoločná výstava nominovaných umelcov a umelkýň na Cenu Oskára Čepana bude mať multimediálny charakter, čo prirodzene vyplýva z povahy ich diel. Sú medzi nimi maliarky Ēv van Hettmer a Viktorie Langer, digitálna umelkyňa Tamara Kametani a multimediálni umelci Luki Essender a Ondřej Houšťava.

29.10.2021 14:00
Jen Kratochvíl Kunsthalle Bratislava Foto:
Riaditeľ a jeden z kurátorov výstavy Ceny Oskára Čepana Jen Kratochvíl pred budovou Kunsthalle Bratislava.
debata

Výstava bude pestrou zmesou rôznorodo mediálne spracovaných tém, ktorými sa autori a autorky programovo vo svojej tvorbe venujú. Uskutoční sa v priestoroch prvého podlažia Kunsthalle Bratislava a jej otvorenie je naplánované na 25. november 2021.

Cenu Oskára Čepana organizuje Nadácia – Centrum súčasného umenia, spoluorganizátorom je platforma na podporu súčasného umenia collective.

"Kunsthalle je v Bratislave jedinou kamennou štátnou inštitúciou zameranou špecificky na súčasné umenie a jeho prejavy ako doma, tak v širšom geografickom rámci. A tak je Kunsthalle prirodzeným partnerom pre COČ, ktorá každým rokom prináša a predstavuje najprogresívnejšie prúdy pôvodnej slovenskej, mladej umeleckej scény. Takéto spojenie ponúka možnosť dlhodobej funkčnej synergie a svojimi odlišnými inštitucionálnymi temporalitami i spôsobmi práce sa Kunsthalle môže od COČ v mnohom poučiť a dúfam, že to tak bude aj obrátene a toto prepojenie ponúkne do budúcnosti nové formáty, metodológie i cesty vzájomnej spolupráce,“ vyjadril sa riaditeľ Kunsthalle Bratislava Jen Kratochvil, ktorý tvorí spolu s riaditeľkou Ceny Oskára Čepana Luciou Gavulovou kurátorskú dvojicu pripravovanej výstavy. Architektom výstavy je Peter Liška.

Finalisti a finalistky Ceny Oskára Čepana 2021

Spoločnú výstavu nominantov otvoria v bratislavskej Kunsthalle 25. novembra.

Fotogaléria
Viktorie Langer
Tamara Kametani
+2Ondřej Houšťava

Aktuálne prebieha s nominovanými umelcami a umelkyňami intenzívna komunikácia, ktorá je prirodzenou súčasťou prípravy spoločnej výstavy. „O výstave hovoríme ako o ‚spoločnom‘ výstavnom projekte finalistov a finalistiek toho-ktorého ročníka, no v zásade je jej poslaním čo najlepšie odprezentovať individuálne autorské projekty nominantov na ocenenie tak, aby čo najvýpovednejšie tlmočili ich tvorivé úsilie. Neustále aktuálnou otázkou ostáva, ako možno spoločnú prezentáciu rôznorodých autorských individualít, ktoré nespája jednotná tematická linka uchopiť tak, aby napriek tomu fungovala ako celok. Je to moment, ktorý chceme aj v budúcnosti skúmať,“ uviedla Lucia Gavulová.

Projekt sa tak po dvoch rokoch migrovania po iných mestách a ich vlajkových inštitúciách (Košice a Východoslovenská galéria, Žilina a Nová Synagóga) vracia do Bratislavy. Podľa Lucie Gavulovej by v optimálnom prípade malo dôjsť k nastaveniu modelu kontinuálneho fungovania Ceny Oskára Čepana v hlavnom meste.

„Po pokusnom dvojročnom období, kedy výstava migrovala sa pri tohtoročnom návrate do Bratislavy naskytla štandardná otázka ‚kam s projektom?‘ Keďže Kunsthalle Bratislava svojou misiou najviac konvenuje jeho poslaniu podpory súčasných vizuálnych umelcov a umelkýň, spolupráca s ňou sa javila ako jediným východiskom. Napokon nám však tento testovací ročník v inštitúcii prináša nečakanú radosť, a to najmä z dôvodu obsadenia jej vedenia Jenom Kratochvilom, ktorý sa na projekte aj kurátorsky podieľa a ktorého podpora je od počiatku vzájomnej komunikácie nespochybniteľná. Veríme, že keď sa spolupráca osvedčí, budeme v nej pokračovať aj v budúcnosti,“ uzavrela Lucia Gavulová. Meno laureáta či laureátky Ceny sa verejnosť dozvie 9. decembra 2021 a samotná výstava potrvá do 18. januára 2022.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Cena Oskára Čepana #Kunsthalle Bratislava