Výstavy a programy SNG vlani spoznalo takmer 62-tisíc návštevníkov

"Fyzickú" návštevnosť Slovenskej národnej galérie (SNG) pre pandemické opatrenia aj vlani značne doplnila "návštevnosť" online programov a digitálneho obsahu. Dokazuje to nárast sledovateľov a ich pozitívne reakcie na sociálnych sieťach.

28.01.2022 17:00
Slovenská národná galéria, SNG Foto:
Sídlo SNG na dunajskom nábreží v Bratislave ešte stále rekonštruujú.
debata

„Webstránku SNG navštívilo 146-tisíc ľudí, teda o 12-tisíc viac ako v roku 2020. Návštevnosť Webu umenia dosiahla číslo 254 276,“ informovali zástupcovia galérie.

V minulom roku predstavovala celková návštevnosť výstav a expozícií, výchovno-vzdelávacích a kultúrno-spoločenských programov v SNG Bratislava, spolu s vysunutými pracoviskami vo Zvolene, Ružomberku, Strážkach a Pezinku, 61 977 návštev­níkov.

„Turizmus a letná sezóna praje návštevnosti našich objektov ako je Zvolenský zámok, prípadne kaštieľ Strážky, ktoré majú počas letnej sezóny veľmi vysokú návštevnosť. V Bratislave tiež najmä v letných mesiacoch návštevnosť stúpla, ale museli sme veľa pracovať aj s online programami, ktoré sme poskytovali, a tie nám vo fyzickom priestore chýbali,“ povedala riaditeľka úseku marketingu a komunikácie SNG Bohdana Hromádková.

Expozície a výstavy v bratislavskom Esterházyho paláci videlo vlani 16 053 záujemcov. Spolu so živými kultúrno-spoločenskými a výchovno-vzdelávacími programami bola celková návštevnosť SNG v hlavnom meste 17 954 ľudí.

SNG Čítajte viac SNG začína pripravovať veľkolepé sťahovanie

Galéria tiež predstavila plány a novinky na tento rok. V prvom štvrťroku budú návštevníkom k dispozícií už prebiehajúce výstavy 7 × 7. Sedem slobodných úvah o umení a Motýľa nekúpiš.

Po ich skončení pripraví SNG na treťom poschodí Esterházyho paláca posledný výstavný projekt s pracovným názvom FAQ SNG. Chce ním prezentovať vyše 70 rokov sústredeného úsilia o funkčný areál povojnovej erbovej inštitúcie. Ambíciou galérie je „vyvetrať archívy, zbierky, fotodokumentácie, pripomenúť legendy, ale aj klebety a predovšetkým fakty a okolnosti, ktoré stáli za mnohými rozhodnutiami“.

„Chceme optikou SNG spracovať rôzne témy kontextu kultúrnej politiky, zamyslieť sa nad financovaním kultúry, možno nad témou ekológie. Muzeálny svet tiež k tomu prispieva, generuje a produkuje veľa materiálu, chceme ukázať, ako sa takýto mobiliár dá ďalej recyklovať,“ vysvetlila Hromádková k projektu, ktorý má obsahovať aj tému hľadania identity galérie.

V jej bratislavských priestoroch sú návštevníkom stále prístupné experimentálne expozície na prvom poschodí Esterházyho paláca – Knižnica Kornela a Nade Földváriovcov, Podivuhodné dejiny umenia s profesorom Škrečkom a Archív Júliusa Kollera a do polovice apríla aj edukačný tematický priestor s praktickými inštaláciami Aktívna zóna – obraz, priestor, perspektíva.

V máji v galérii tradične vystavia finálové a víťazné projekty siedmeho ročníka medzinárodnej študentskej umeleckej súťaže Máš umelecké črevo?

debata chyba
Viac na túto tému: #galéria #SNG #Slovenská národná galéria