V Dánsku otvorili múzeum venované utečencom

V Dánsku v stredu sprístupnili nové múzeum venované utečencom. Inštitúcia s názvom FLUGT prezentuje problematiku nútenej migrácie prostredníctvom osobných príbehov z minulosti i súčasnosti.

30.06.2022 07:00
debata

Múzeum vybudovali na mieste bývalého tábora pre nemeckých utečencov, ktorí prišli do Dánska po druhej svetovej vojne. Sústreďuje sa predovšetkým na osudy nemeckých utečencov, ale aj iných, ktorí prišli do tejto krajiny v priebehu nasledujúcich ro­kov.

Múzeum sa nachádza v meste Oksböl na západnom pobreží Jutského polostrova, neďaleko hraníc s Nemeckom. Medzi exponátmi sú osobné predmety rozprávajúce príbehy ľudí, ktorí utiekli pred vojnou a útlakom z Afganistanu, Bosny, Čile, Iránu, Libanonu, Maďarska, Nemecka, Ruska, zo Sýrie alebo z Vietnamu.

Šarbat Gula - obálka časopisu Čítajte viac Afganská Mona Lisa už nemusí utekať

Keď sa druhá svetová vojna chýlila ku koncu, pred blížiacou sa Červenou armádou utieklo do Dánska približne 250-tisíc Nemcov, z ktorých zhruba 35-tisíc zamierilo do tábora v Oksböle. Ten fungoval v rokoch 1945 – 1949 a jeho súčasťou boli školy, divadlo a dielňa. Celý areál bol obohnaný ostnatým drôtom.

Na slávnostnom otvorení múzea sa 25. júna zúčastnila i dánska kráľovná Margaréta II. spolu s nemeckým vicekancelárom Robertom Habeckom. Nemecko prispelo na tento projekt za 16 miliónov eur sumou približne 1,5 milióna eur. Budovu nového múzea navrhol renomovaný dánsky architekt Bjarke Ingels.

debata chyba
Viac na túto tému: #výstava #múzeum #utečenci #Dánsko