Warholove diela vystavia pod holým nebom na Kremenci v Poloninách

Osem výstavných tlačí diel Andyho Warhola vynesú dnes 5. augusta na Kremenec, najvyšší vrch Polonín na slovensko-poľsko-ukrajinskom trojhraničí. Múzeum moderného umenia Andyho Warhola (MMUAW) v Medzilaborciach tak odštartuje koncept experimentálnych performatívnych výstav s názvom 15 minút slávy.

05.08.2022 13:00
Andy Warhol Foto: ,
Andy Warhol na archívnej snímke z roku 1976.
debata (1)

Ako uviedol riaditeľ múzea Martin Cubjak, projekt, ktorého myšlienka vznikla počas prvej vlny ochorenia COVID-19, má za cieľ predstaviť umenie mimo tradičných výstavných siení a tiež spojiť plánované s náhodným. Vynesenie umeleckých diel do prírody bude mať podľa neho svetovú historickú premiéru.

Andy Warhol: Alžbeta II.
Andy Warhol - Shot Sage Blue Marilyn.
+12Andy Warhol: Flowers (Kvety)

„Veríme, že umenie, aj to vysoké, by sa malo popularizovať tak, aby bolo čo najbližšie k ľuďom. Našou prioritou je tiež spojiť plánované s náhodným, komunikovať o umení na miestach, ktorých primárny charakter nie je pripravený pre umeleckú prezentáciu,“ uviedol.       

Múzeum Andyho Warhola v Medzilaborciach. Foto: múzeum AW
Rekonštrukcia jedinečného múzea v Medzilaborciach je zatiaľ v nedohľadne, Múzeum Andyho Warhola Múzeum Andyho Warhola v Medzilaborciach.

Ako ozrejmil, myšlienka konceptu krátkodobých výstav diel Andyho Warhola na netradičných miestach vznikla počas prvého lockdownu, keď nebolo umenie v inštitúciách pre verejnosť prístupné. Pôvodne malo ísť o 15-minútové výstavy inšpirované Warholovým výrokom: „Každý raz bude mať svojich 15 minút slávy.“ Výstavy, s ktorými sa MMUAW v piatok začne, budú napokon dlhšie. Ich „plánovanie“ spočíva vo výbere miesta a obrazov, ktoré s ním budú mať súvislosť, prvkom „náhody“, ktorá bola podľa Cubjaka pre Warholovu tvorbu typická, je neznámy počet ľudí, ktorí inštalované diela uvidia. Krátky časový predstih medzi avizovaním ďalšej výstavy a jej realizáciou je preto zámerom. „Naším zámerom nie je, aby ľudia pre to na konkrétne miesto prišli, ale skôr prekvapiť turistov, ktorí sa v lokalite nachádzajú,“ uviedol.   

Andy Warhol pózuje so svojím psom Archiem (1973). Foto: Jack Mitchell (CC BY-SA)
Andy Warhol Andy Warhol pózuje so svojím psom Archiem (1973).
  

Výber Kremenca ako miesta prvej exteriérovej výstavy je symbolický. „Je to jednak prostredie typické pre oblasť, v ktorej Warholovi rodičia žili a tiež v aktuálnej situácii vojnového konfliktu na Ukrajine je Kremenec symbolickým miestom, kde sa stretáva ‚svet Európskej únie‘ s tým ukrajinským,“ vysvetlil Cubjak. Medzi ďalšími zamýšľanými miestami je Miková, odkiaľ pochádzali Warholovi rodičia, Sninský kameň, Údolie smrti či opustené budovy roľníckych družstiev. Niektoré z nich zamýšľajú prekryť striebornou fóliou, aby evokovali zážitok z Warholovej Factory.      

Andy Warhol - Shot Sage Blue Marilyn Čítajte viac Warholovu Marilyn vydražili za rekordných 195 miliónov dolárov

Zo všetkých výstav má tiež vzniknúť video približujúce jednak prejdenú trasu, inštaláciu umeleckých diel, reakcie ľudí, ktorí na výstavy „natrafia“ či rozhovory s nimi.      

Pracovníci múzea vyrazia v piatok na túru na Kremenec z Novej Sedlice o 7.30 h.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Andy Warhol #Medzilaborce