Obrazy sú vychýlené zo svojej pôvodnej polohy práve o toľko stupňov, o koľko by mohli v prieme vzrásť teploty v krajinách a miestach na nich vyobrazených. Ide napríklad o krajinu okolo rakúskeho jazera Attersee, podhorí Álp alebo pobrežia Atlantského oceánu. Múzeum dnes poukázalo na to, že tieto krajiny by mohli bez protiopatrení čoskoro zmiznúť.
V novembri klimatickí aktivisti v Leopoldovom múzeu postriekali olejom jeden z Klimtových obrazov chráneným sklom, na ktoré sa prilepili. Riaditeľ múzea Hans-Peter Wipplinger vtedy akciu kritizoval ako kontraproduktívnu. V súčasnosti našlo múzeum v spolupráci s rakúskou platformou pre výskum klímy CCCA svoju vlastnú umeleckú odpoveď.
Podľa Wipplingera nemajú múzeá len zachovávať kultúrne dedičstvo, ale tiež umožňovať konfrontáciu s nepríjemnými témami. „V tomto zmysle vyjadrujeme solidaritu s úsilím klimatického hnutia,“ dodal Wipplinger.
V pondelok vydal Medzivládny panel OSN pre zmenu klímy (IPCC) správu, podľa ktorej Zem dosiahne úroveň kritického globálneho oteplenia o 1,5 stupňa Celzia oproti hodnotám pred priemyselnou revolúciou už v budúcom desaťročí.