Nepočujúci môžu spoznať žilinské pamiatky cez videá v posunkovom jazyku

Kultúrne pamiatky v Žiline môžu sluchovo znevýhodnení ľudia po novom spoznávať prostredníctvom videí v posunkovom jazyku. Ide o spoločný projekt Asociácie nepočujúcich Slovenska a žilinskej samosprávy. TASR o tom informovala hovorkyňa mesta Žilina Barbora Zigová.

29.03.2023 15:06
Žilina, mesto, katedrála Foto: ,
Katedrála Najsvätejšej Trojice nad námestím Andreja Hlinku v centre Žiliny.
debata

Návštevníci žilinských kultúrnych pamiatok, ktorí trpia poruchami sluchu, majú možnosť získať sprievodcovský výklad cez virtuálne prehliadky v posunkovej reči a s titulkami. Na vybraných historických pamiatkach a významných miestach sa nachádza označenie pre sluchovo znevýhodnené osoby s QR kódom, kde sú dostupné informácie bez nutnosti prítomnosti tlmočníka do slovenského posunkového jazyka.

„Po jeho načítaní cez mobilnú aplikáciu je návštevník presmerovaný na konkrétne video s výkladom k danej pamiatke. Súbežne má tak aj široká verejnosť možnosť nahliadnuť do sveta ticha a ku komunite nepočujúcich,“ priblížila hovorkyňa.

Študentove šibalstvá Čítajte viac Zrakáč: Divadlo nevidiacich, čo vám otvorí oči

Doplnila, že informácie v posunkovom jazyku sú vo virtuálnych prehliadkach Kostola svätej Barbory, Makovického domu, Novej synagógy, Rosenfeldovho paláca, Burianovej veže, Kostola obrátenia svätého Pavla, Katedrály Najsvätejšej Trojice, Starej radnice a tiež Balustrády a sochy svätých Cyrila a Metoda. Záujemcovia ich môžu nájsť na stránke Turistickej informačnej kancelárie mesta Žilina. Projekt „Kultúrna krása v posunkoch“ realizovali s finančnou podporou ministerstva kultúry. V tomto roku bude Asociácia nepočujúcich Slovenska pokračovať v projekte s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Malá Fatra.

debata chyba
Viac na túto tému: #Žilina #nepočujúci