Zvyky počas Veľkej noci budú súčasťou podujatí na hrade Modrý Kameň

Tradičné zvyky počas sviatkov i tvorenie jarných dekorácií budú súčasťou podujatia Veľká noc na hrade Modrý Kameň v okrese Veľký Krtíš. Ako ďalej TASR za organizátorov informovala Dáša Ďuríková, otvorený bude počas celých veľkonočných sviatkov.

03.04.2023 14:00
Hrad Modrý Kameň Foto:
Začiatkom apríla sprístupnia na hrade aj výstavu s názvom Umelecké remeslo od praveku po súčasnosť a to najlepšie z Hodruše.
debata

V jarnej tvorivej dielni si návštevníci podľa jej slov vyskúšajú svoju kreativitu pri výrobe dekorácií. „Ľudia sa naučia upliesť si korbáč a aj vyzdobiť kraslicu rôznymi technikami,“ spomenula. Podotkla, že počas prehliadky stálych expozícií záujemcovia spoznajú históriu, tradície a symboly Veľkej noci. Pre deti pripravujú hry a jarnú pátračku, ktorú ukončia na nádvorí kaštieľa. Súčasťou bude aj remeselný jarmok.

Múzeum bude sprístupnené od piatka do pondelka (7. – 10. 4.) v čase od 9. do 17. h. Posledný vstup do múzea bude o 16. h.

Trebišov kaštiel rekonštrukcia Čítajte viac Trebišovský kaštieľ oslávi Kvetnú nedeľu. Pripravili výrobu kraslíc aj handmade stánky

Začiatkom apríla sprístupnia na hrade aj výstavu s názvom Umelecké remeslo od praveku po súčasnosť a to najlepšie z Hodruše. Predstaví aj remeselné zručnosti študentov umeleckých študijných odborov. „Vlani uplynulo 120 rokov od založenia prvej učňovskej školy v obci Hodruša-Hámre. Žiaci pomáhajú širokej verejnosti cez repliky archeologických nálezov vnímať ich historickú hodnotu,“ priblížila Ďuríková. Výstava bude pre verejnosť k dispozícii od 6. apríla do 13. júna v barokovej sále kaštieľa na hrade Modrý Kameň.

Slovenské národné múzeum – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, hrad Modrý Kameň je zamerané na dokumentáciu dejín a súčasnosti bábkového divadla. Súčasťou sú aj dejiny vývoja detskej hračky, ako aj dejiny regiónu, v ktorom sa nachádza. Hradný objekt tvoria zrúcaniny starého gotického hradu a budova barokového kaštieľa, kde sídli múzeum.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Modrý kameň #Veľká noc