Picassov obraz Buste de femme vydražili za 3,4 milióna eur

Obraz slávneho španielskeho maliara Pabla Picassa s názvom Buste de femme (Busta ženy) z roku 1971 sa na dražbe v nemeckom meste Kolín nad Rýnom predal za 3,4 milióna eur. Pôvodne sa odhadovalo, že sa obraz vydraží za 1,5 – 2,5 milióna eur. V utorok to uviedla agentúra DPA.

06.06.2023 11:00
Pablo Picasso Foto:
Dielo Pabla Picassa sa dražilo v Nemecku po 25 rokoch.
debata

Najvyššiu sumu za Picassovu maľbu ponúkol záujemca zo Švajčiarska, ktorý sa na dražbe zúčastnil telefonicky, oznámil aukčný dom Van Ham. Dodal, že to bolo po prvýkrát za uplynulých najmenej 25 rokov, čo sa Picassovo dielo dražilo práve v Nemecku.

Foto: Aukčný dom Van Ham
picasso buste de femme

Historici umenia tvrdia, že na obraze sa nachádza Picassova druhá manželka Jacqueline Roqueová; obraz sa totiž pôvodne nachádzal v jej sídle. Pred dražbou bol súčasťou súkromnej nemeckej zbierky, ktorej celková odhadovaná hodnota bola desať miliónov eur.

Pavúk, Louise Bourgeoisová Čítajte viac Monumentálnu sochu pavúka od Louise Bourgeoisovej vydražili za 32,8 milióna dolárov

Agentúra DPA pripomína, že Picasso, ktorý zomrel v roku 1973, vytvoril dohromady 400 portrétov o 46 rokov mladšej Roqueovej. Bývalá obchodníčka s keramikou neskôr Picassovým deťom zakázala, aby sa zúčastnili na jeho pohrebe. Zomrela v roku 1986.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Picasso