Kunsthalle Bratislava sa presúva pod SNG

Rezort kultúry zdôraznil, že túto inštitúciu neruší, no je toho názoru, že Kunsthalle nevyužila svoj potenciál ani z hľadiska programovej náplne, ani z hľadiska efektívnosti hospodárenia.

17.01.2024 10:31
Kunsthalle Bratislava Foto: ,
Kunsthalle.
debata (6)

Kunsthalle Bratislava sa presúva pod Slovenskú národnú galériu (SNG). „Vzhľadom na to, že Kunsthalle Bratislava ako jediná štátom zriadená Kunsthalle v strednej Európe nevyužila svoju historickú šancu, a to jednak z hľadiska svojej programovej náplne, očakávaní verejnosti a tiež z hľadiska efektivity hospodárenia, rozhodli sme sa organizáciu presunúť pod Slovenskú národnú galériu,“ uviedol hovorca Ministerstva kultúry (MK) SR Pavol Čorba.

Zdôraznil, že Kunsthalle nerušia, len ju presúvajú, a to s plnou dôverou vedenia MK SR. Rezort kultúry tiež podľa Čorbu plne podporí všetky kroky SNG vo vzťahu a k začleneniu Kunsthalle do jej štruktúr.

Ministerstvo tiež informovalo, že riaditeľ Kunsthalle Jen Kratochvil požiadal ministerku Martinu Šimkovičovú (nominantka SNS) o uvoľnenie z funkcie k 15. januáru. Dôvodom podľa rezortu bolo, že sa Kratochvil chce väčšmi venovať kurátorskej a pedagogickej činnosti. Šimkovičová jeho žiadosti vyhovela.

Kunsthalle Bratislava informovala, že vedenie i pozíciu štatutárky dočasne prevzala ekonomická riaditeľka Denisa Zlatá. Vo svojom stanovisku tiež uviedla, že Ministerstvo kultúry SR im v utorok 16. januára komunikovalo, že financovanie ich umeleckého a vzdelávacieho programu pre aktuálny rok v podobe, v akej bol pripravený internými aj externými kurátormi a kurátorkami, bolo nateraz zamietnuté.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #SNG #MK SR #Kunsthalle