Mozartovo Requiem odznie v Dóme na historických nástrojoch

26.10.2013 07:00
Mozart
Mozart

Requiem KV 626 Wolfganga Amadea Mozarta patrí k najmysterióznejším hudobným dielam. V Bratislave si ho možno vypočuť v sobotu 26. októbra v Dóme sv. Martina v štýlovej verzii na historických nástrojoch.

Tento posledný opus najväčšieho génia v histórii hudby zaznie v čase blížiacich sa Sviatkov všetkých svätých a Pamiatky zosnulých.

Na koncerte sa predstaví Orchester 1756 a Chorus XVII so sólistami Karolínou Plickovou (soprán), Iwonou Sakowicz (alt), Martinom Maierom (tenor) a basistom Nicolasom Legouxom pod dirigentskou taktovkou Konstantina Hillera. Nad podujatím prevzal záštitu primátor Bratislavy Milan Ftáčnik. Organizátori koncertu vysvetľujú, že použitím magicky znejúcich basetových rohov, fagotov a ďalších historických nástrojov sa chcú priblížiť k originálnej zvukovej podobe Mozartovho Requiem. Zároveň poukazujú na vzťah geniálneho skladateľa W. A. Mozarta s prestížnym výrobcom hudobných nástrojov Theodorom Lotzom (1746 – 1792), ktorého umelecký odkaz v súčasnosti revitalizuje Spoločnosť Theodora Lotza o. z. – hlavný usporiadateľ koncertu. Lotz vyrábal najlepšie drevené dychové nástroje vo svojej dobe, na ktorých sa preukázateľne hrávala hudba W. A. Mozarta.

Významnú časť života prežil v Bratislave, kde pôsobil aj ako klarinetista a skladateľ v orchestri kardinála Batthyányho (1776–1783). Koncert Mozart Requiem je slovensko-rakúskym projektom, ktorý podporuje regionálnu cezhraničnú kultúrnu spoluprácu oboch krajín. Vstupenky sú v predaji cez Ticketportal za 15 eur, pre študentov, seniorov a ZŤP za 10 eur. Hodinu pred koncertom sa budú dať kúpiť na mieste za 20 eur, študenti, seniori, ZŤP zaplatia 10 eur.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Dóm sv. Martina #Mozart #Requiem KV 626
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku