Lou Reed zomrel pri cvičení tai-či, uviedla jeho manželka

Manželka zosnulého amerického hudobníka Loua Reeda Laurie Anderson zverejnila v týždenníku The East Hampton Star otvorený list, v ktorom opísala posledné chvíle svojho manžela.

01.11.2013 14:40
LOU REED 7-4-7 LESLIE45 of... Foto:
Lou Reed vystúpil minulý rok aj na festivale Pohoda.
debata (1)

„Minulý týždeň som Louovi sľúbila, že ho vezmem z nemocnice domov. A tak som aj spravila. Lou bol majster tai-či a posledné dni svojho života bol šťastný a ohúrený krásou, silou a jemnosťou prírody. Zomrel v nedeľu ráno, keď sa pozeral na stromy a rukami cvičil tai-či,“ napísala v liste Anderson. Lou Reed zomrel 27. októbra v obci Amagansett v štáte New York. Dožil sa 71 rokov. Lekár Charles Miller z clevelandskej nemocnice potvrdil, že hudobník zomrel v dôsledku problémov s pečeňou, ktorú mu transplantovali v máji.

Lewis Allan Reed sa narodil 2. marca 1942 v newyorskom Brooklyne. V roku 1964 založil formáciu The Velvet Underground, ktorá sa na komerčnej scéne nikdy nepresadila, keďže jej maximom bolo 171. miesto v americkom rebríčku Billboard 200 za debutový album The Velvet Underground & Nico (1967). Album, na obale ktorého je veľký žltý banán Andyho Warhola, však zaradil magazín Rolling Stone na 13. priečku v rebríčku najvplyvnejších nahrávok histórie. Reed zo skupiny v roku 1970 odišiel a následne odštartoval sólovú kariéru. Odvtedy vydal 22 štúdiových albumov, ten posledný nahral spoločne s kapelou Metallica a nazval ho Lulu (2011). V roku 1990 obnovil činnosť skupiny The Velvet Underground, s ktorou koncertoval aj v roku 1993. V roku 1996 uviedli kapelu do Rock'n'rollovej siene slávy.

O spevákovi vznikla aj dokumentárna snímka Lou Reed: Rock and Roll Heart (1998), ktorá vyhrala Grammy v kategórii Najlepšie dlhometrážne hudobné video. V roku 1998 si vystúpenie Reeda vyžiadal počas svojej návštevy Bieleho domu jeho blízky priateľ Václav Havel. Vtedajší americký prezident Bill Clinton mu vyhovel a v Bielom dome sa tak pre českého prezidenta hrali aj skladby Sweet Jane či Perfect Day. V máji 2000 zaznamenal Reed ďalší míľnik vo svojej kariére, keď v Ríme koncertoval pred pápežom Jánom Pavlom II. V roku 2001 zase vystúpil s Lucianom Pavarottim, s ktorým si zaspieval svoj najväčší hit Perfect Day. Vlani sa predstavil ako headliner úvodného dňa hudobného festivalu Pohoda.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Lou Reed #Laurie Anderson #tai-či