Na festival Viva Musica! príde Philip Glass

Organizátori festivalu Viva Musica! dnes prezradili meno prvého potvrdeného účinkujúceho. Je ním 78-ročný americký skladateľ Philip Glass, ktorý vystúpi 3. júla v bratislavskej Redute s projektom etúd pre klavír.

08.04.2015 11:36
Philip Glass Foto:
Skladateľ Philip Glass vystúpi na festivale Viva Musica!
debata

Počas večera na klavíri zahrajú aj Japonka Maki Namekawa a Rus Anton Batagov. Interpreti sa následne presunú do Košíc, kde 5. júla vystúpia v Kunsthalle/Hale umenia.

Už 11. ročník festivalu Viva Musica! ponúkne desať koncertov, ktoré sa budú konať v piatky od konca júna do konca augusta v Bratislave. Okrem spomínanej Reduty sa uskutočnia aj v Starej tržnici, historickej budove Slovenského národného divadla, Dóme Sv. Martina, na Hlavnom námestí a Bratislavskom hra­de.

„Veríme, že tento ročník poteší všetkých našich pravidelných návštevníkov nielen svojou dramaturgiou, ale aj zmenou dátumov. Počas uplynulých ročníkov nám mnohí kládli na srdce, že v jednom týždni, a najmä počas pracovných dní, sa nedajú stihnúť všetky koncerty. Navyše, mesiac jún bol už aj bez Viva Musica! festivalu doslova preplnený rôznymi podujatiami. Preto sme sa rozhodli zmeniť koncept nášho festivalu a roztiahnuť koncerty na celé leto. Veríme, že milovníci kvalitnej hudby ocenia aj fakt, že výber koncertných priestorov bude odteraz viac prihliadať na osobitý charakter toho-ktorého umelca,“ uviedol riaditeľ podujatia Matej Drlička.

Philip Glass je napríklad autorom opernej trilógie Einstein on the Beach, Satyagraha a Akhnaten. Jeho tvorba zahŕňa aj symfónie, sonáty či scénickú hudbu pre divadelné hry. Za hudbu filmov Kundun – Život dalajlámu (1997), Hodiny (2002) a Zápisky o škandále (2006) ho nominovali na Oscara. Podieľal sa aj na snímkach ako Zlodej životov (2004), Tajomné okno (2004), Iluzionista (2004) či Kasandrin sen (2007). Spolupracovali s ním Paul Simon, Suzanne Vega, Leonard Cohen, David Byrne, David Bowie, Brian Eno, Allen Ginsberg, Woody Allen a mnohí ďalší.

debata chyba
Viac na túto tému: #Philip Glass #vážna hudba #Reduta #Viva Musica! #Maki Namekawa #Anton Batagov