Čaro filmovej hudby
Cválať na koni po amerických prériách s hudbou z westernu Sedem statočných, neskôr sa započúvať do clivej hlavnej témy z Forresta Gumpa, vychutnávať si husľové sólo Jarolíma Ružičku v charakteristickom tangu Carlosa Gardela Tango por una cabeza a v smutnej téme z oscarového filmu Schindlerov zoznam či letiac cez Krajinu-Nekrajinu sa poslucháč odrazu ocitá na okraji najväčšieho parníka s rozpaženými rukami s vetrom vo vlasoch a dáva sa unášať hudbou Jamesa Hornera z filmu Titanic – to všetko a oveľa viac ponúka koncert filmovej hudby v podobe diel veľkých filmových hudobných skladateľov ako Hans Zimmer, Ennio Morricone či John Williams pod dirigentskou taktovkou Rastislava Štúra.
Koncerty filmovej hudby v Slovenskej filharmónii majú u publika veľký úspech a aj ten dnešný je už vypredaný. „Rozhodne môžem potvrdiť, že je to hudba, ktorá si získa poslucháča, pretože John Williams (pozn. red. počas koncertu zaznie jeho hudba z filmov E. T. Mimozemšťan, Dobyvatelia stratenej archy) je génius filmovej hudby a má to mimoriadne dobrú odozvu,“ hovorí dramaturg Slovenskej filharmónie Ivan Marton.
„Ľudia, ktorí prídu na tento koncert, poznajú melódie, hudbu. Majú to napočúvané z cédečiek aj z filmov. Takže hneď ako zaznejú prvé takty, tak sa identifikujú a vedia presne, čo sa hrá a pred očami sa im odvíja dej, scény na striebornom plátne. Určite je to prvý krok k tomu, aby si osvojili vzťah k vážnej hudbe a pripraví ich aj na náročnejšie diela,“ dodáva dramaturg.
Benefičný koncert s hviezdami
V máji hosťuje orchester Slovenskej filharmónie v rakúskom Welse, ešte predtým sa však bude konať v Redute 14. mája benefičný koncert na podporu obnovy Domu Albrechtovcov na Kapitulskej ulici v Bratislave. „Túžime prinavrátiť tomuto miestu ducha umenia, vzdelanosti, tolerancie, spolupatričnosti a humanizmu a vytvoriť v ňom centrum slobodných umení pre širokú verejnosť,“ uvádzajú organizátori.
Bez nároku sa honorár sa rozhodli projekt podporiť svojou účasťou aj svetoznámy anglický dirigent James Judd či slovenská sopranistka žijúca v Prahe Simona Houda Šaturová. „V programe sa ukáže náš orchester aj v troch Mozartových dielach a zároveň aj v troch virtuóznych dielach 19. a 20. storočia, ktorých vrcholom bude skladba Symfonické minúty bratislavského rodáka Ernőho Dohnányiho,“ prezradil Ivan Marton.
Záver sezóny bude v Slovenskej filharmónii pod taktovkou šéfdirigenta Emmanuela Villaumea. Koncom mája uvedú koncert venovaný dielu Requiem skladateľa Giuseppe Verdiho a začiatkom júna zaznie vo filharmónii aj hudba z filmu Majster a Margaréta od Alfreda Schnittkeho spolu s Beethovenovou scénickou divadelnou hudbou Egmont.