O Aurela bojuje Tina, Desmod aj Haščáková

03.04.2007 13:59

Očakávané aj prekvapivé mená zazneli pri utorkovom zverejnení nominácií na ceny slovenskej Medzinárodnej federácie fonografického priemyslu (IFPI). Sošku Aurel tento rok môže získať Desmod, Tina, ale aj Barbara Haščáková. Rozdajú ich v stredu 18. apríla v Martine.

Práve bývalá hviezda formácií Maduar a MC Erik a Barbara, ktorá vydala minulý rok nový album, ale veľký návrat sa jej veľmi nevydaril, patrila k najväčším prekvapeniam. V kategórii speváčok nastala tiež netradičná zmena. Namiesto troch nominovaných sa objavili až štyri mená. Okrem Katky Knechtovej a Tiny sem patrí aj Dara Rolins, ktorá od akademikov získala rovnaký počet hlasov ako Barbara.

Do mužskej speváckej kategórie bez väčších problémov prenikol Peter Cmorik (zvyšok trojice tvorí Mário Kuly Kolár a Robo Grigorov), ktorý zároveň bude bojovať o víťazstvo v kategórii Objav roka. V nováčikovskej skupine sa s Cmorikom „pobijú“ o víťazstvo aj Ivo Bič, Adam Ďurica alebo skupiny Hrdza a Lavagance.

Skupina Desmod má okrem nominácie svojho lídra a speváka Kulyho želiezka v ohni aj v kategórii Najlepší album roka (Uhoľ pohľadu) a Skladbe roka (Zhorí všetko, čo mám). Podobne je na tom aj kapela Peha. Nominovaná je v sólovej ženskej kategórii Katka Knechtová, formácie z Prešova má nomináciu ako skupina roka a minuloročný megahit Spomaľ sa môže stať skladbou roka.

O nomináciách rozhodlo 110 akademikov v hlasovaní, ktoré sa konalo 29. marca. Okrem uvedených kategórií ale v Martine odovzdajú aj ceny za najlepší inštrumentálny výkon, najlepší producentský výkon, najlepší zvukový záznam a najlepší album v žánrovej kategórii hip-hop v akademickom roku 2006. Hlasovanie v týchto kategóriách je jednokolové a v kategórii hip-hop hlasuje len špeciálna komisia. Členovia Rady Cien rozhodnú o tom, koho v Martine uvedú do Siene slávy.

Počas slávnostného večera naživo vystúpia na martinskom zimnom štadióne Peter Lipa, skupina Gladiator, Robo Grigorov, Mango Molas, Tina, Horkýže Slíže, Peter Cmorik, Meky Žbirka alebo česká skupina Kryštof, ktorá tento rok bezkonkurenčne ovládla odovzdávanie cien českej Akadémie populárnej hudby Anděl 2006. Priamy prenos bude od 20:00 vysielať STV 1.

Zoznam nominácií na cenách Aurel 2006:
Kategória Nominovaní
Najlepší ženský spevácky výkon v akademickom roku 2006 Barbara Haščáková
Katarína Knechtová
Dara Rolins
Tina
Najlepší mužský spevácky výkon v akademickom roku 2006 Peter Cmorik
Robo Grigorov
Mário „Kuly“ Kollár
Najlepší výkon hudobnej skupiny / dua v akademickom roku 2006 Desmod
I.M.T. Smile
Peha
Objav akademického roka 2006 Ivo Bič
Peter Cmorik
Adam Ďurica
Hrdza
Lavagance
Najlepšia pieseň akademického roka 2006 Povedzme (Robo Grigorov) – Robo Grigorov / Vladimír Krausz
Spomaľ (Peha) – Katarína Knechtová / Vladimír Krausz
Viem, že povieš áno (Tina) – Peter Graus, Marián Kachút / Tomáš Zubák
Zhorí všetko, čo mám (Desmod) – Desmod / Desmod, Roman Slávik
Najlepší album akademického roka 2006 Chillin (Tina)
Niečo s nami je (I.M.T. Smile)
Uhol pohľadu (Desmod)
Najlepší videoklip akademického roka 2006 Holubienka sivá (Gladiator) – Milan Michalík a Peter Harum
Miles (Lavagance) – Branislav Špaček
Party DJ (Dara Rolins) – Branislav Vincze
Spomaľ (Peha) – Jaroslav Vaľko a Martin Migaš
Viem, že povieš áno (Tina) – Marián Martaus a František Deák
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk