Jožo Ráž: Máme 23 platín, no nemáme prachy

25.02.2008 08:00, aktualizované: 12:21
Jožo Ráž
Spevák Jožo Ráž na tlačovej konferencii šou Elán je Elán.

"Väčšinou hráme zadarmo," odpovedal líder kapely Elán Jožo Ráž v online rozhovore s čiatateľmi Pravda.sk na otázku, či by vedel hrať aj pre charitu. "Máme 23 platinových platní za sebou a stále nemáme prachy," dodal. Väčšina odpovedí však bola jednoslovná.

Jožo Ráž založil spolu s Vašom Patejdlom, Jurajom Farkašom a Zdenom Balážom skupinu Elán v roku 1969 v 8. triede Základnej školy – prvé verejné vystúpenie sa konalo 22. apríla 1970 a odohralo sa pri príležitosti školskej slávnosti. Z garážovej kapely sa stala hudobná legenda (do zostavy pribudol Ján Baláž), ktorá v rokoch 1984 – 1985 (v období svojho prvého veľkého vrcholu) odohrala v Československu a v okolitých krajinách približne 500 koncertov. Popularitu nikdy nestratili. Zaslúžili sa o to hity, ktoré priniesla každá nová platňa, ale aj charizmatický líder a skvelé texty Borisa Filana. Prvý album skupiny vyšiel v roku 1981 a volal sa Osmy svetadiel, odvtedy kapela takmer každý rok vydala albumovú novinku, ktoré v deväťdesiatych rokoch začali prekladať výberovky najväčších hitov.

Tvorivé obdobie prerušila až nehoda speváka Joža Ráža, ktorý sa ocitol v kóme a musel podstúpiť niekoľko náročných operácií. Návratu sa však fanúšikovia dočkali a jedným z triumfov bol aj koncert skupiny v Prahe na Letenskej pláni, kam prišlo vyše stotisíc fanúšikov. V týchto dňoch členovia Elánu Jožo Ráž, Jano Baláž a Vašo Patejdl vyberajú speváka do muzikálu, ktorý zobrazí osudy slávnej slovenskej kapely, na televíznych obrazovkách. Reč je o šou Elán je Elán, ktorá mala v nedeľu svoju premiéru.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk