Festivalový víkend ponúka folklór, pop aj džez

Folklórne slávnosti, džezový festival alebo poprockové hviezdy. Taká je ponuka slovenských festivalov na najbližší víkend.

05.08.2009 06:45
Folklórne súbory sa na festivale predstavia s... Foto:
Festivalový víkend láka aj na folklór.
debata

Na známych slovenských poprockových hviezdach postavil svoj program festival Orange Music Summer Duchonka. V piatok a sobotu privíta rekreačná oblasť Duchonka v okrese Topoľčany skupiny Desmod, Tublatanka, IMT Smile, Horkýže Slíže či Polemic. Zaspieva aj Zuzana Smatanová či Katka Knechtová. A hosťom z Česka bude skupina Kryštof.

Folklór a populárnu hudbu spájajú Slávnosti spevu, hudby a tanca v Červeníku neďaleko Leopoldova. Okrem sprievodu mažoretiek, Behu zdravia, ľudovej zábavy, krojovaného sprievodu či vystúpení folklórnych súborov a skupín láka 44. ročník festivalu aj na koncerty známych hudobníkov.

„Neriešime hudobné štýly ani vek. Snažíme sa, aby si každý prišiel na svoje,“ povedal organizátor festivalu Dušan Drobný. V Červeníku zahrá Gladiator, Horkýže Slíže, Janek Ledecký, Tublatanka, Polemic, Divokej Bill či kapela Arzén. K lákadlám patrí aj vystúpenie britskej formácie AC/DC Hells Bells, ktorá zahrá hity slávnych austrálskych hardrockerov. Festival sa začína v piatok, končí sa v nedeľu.

Folklórom ožije od piatka do nedele aj Zuberec – Brestová na Orave. Podroháčske folklórne slávnosti majú v programe 34. ročníka napríklad vystúpenia detských folklórnych súborov z Oravy, tanečnú školu aj zábavu či tradičný jarmok. Okrem domácich folklórnych súborov, skupín a ľudových hudieb privítajú slávnosti aj hostí z Česka, Izraela alebo Ruska. V profilovom programe sa predstaví aj orchester Cigánski diabli.

Na džez sa zase sústredí Trnavský jazzyk. Zaznie v piatok a sobotu v Mestskom amfiteátri v Trnave. V programe sú mená ako David Kollar International Project, Oskar Rózsa Partnership Unlimited, All Time Jazz & Lucia Lužinská či Martin Valihora Group s hosťujúcou speváčkou Anitou Soul. Okrem hudby pripravili organizátori aj prezentáciu mladých výtvarníkov a fotografov či vystúpenie divadla DINO s hrou Drápačky.

debata chyba