Kiss na zoznámenie chutil skvelo

Ak ste v sobotu v uliciach Bratislavy stretli ľudí s namaľovanou čiernou hviezdou alebo mačacími fúzikmi na tvári, mohli ste nadobudnúť dojem, že ide o akýsi zvláštny novodobý sviatok. A sviatok to naozaj bol, so všetkým, čo k tomu patrí. Americká hudobná skupina Kiss je v súčasnosti ikona prekonávajúca svojou veľkosťou aj slávneho Disneyovho myšiaka Mickeyho, ako nedávno hrdo vyhlásil sám zakladajúci člen Gene Simmons (61). Na Slovensku sme sa o tom mohli konečne presvedčiť počas historicky prvého koncertu hudobnej legendy, ktorý sa odohral túto sobotu na bratislavskom štadióne Pasienky.

30.05.2010 06:08, aktualizované: 15:46
Kiss Foto:
Kiss v Bratislave.
debata

Všetko sa to začalo mániou, ktorú v polovici 70. rokov minulého storočia rozpútala glamrocková skupina z New Yorku nápadná svojim okázalým vystupovaním, hlasnou hudbou a comicsovým make-upom. Zoskupeniu okolo zakladajúcej dvojice Paul Stanley – Gene Simmons sa vďaka jeho hudbe a imidžu podarilo na výslní reflektorov prežiť nasledujúce tri desaťročia a spojiť niekoľko generácií fanúšikov. Najnovší album skupiny Sonic Boom (2009) sa v USA vyšvihol hneď na 2. priečku v rebríčku predajnosti a Kiss opäť raz potvrdili, že sú nielen skvelí šoumeni a hudobníci, ale aj ostrieľaní biznismeni. Logo Kiss a typické masky postavičiek s veľavravnými menami Demon, Starchild, Catman a Spaceman sú dlhodobo vyhľadávanými artiklami, a tak ste si aj z historicky prvého slovenského koncertu mohli na pamiatku odniesť nielen nezabudnuteľný zážitok, ale aj čerstvú nahrávku koncertu vo forme mp3-ojky na štýlovom USB kľúči.

Prebiehajúce svetové turné Sonic Boom Over Europe 2010 nadväzuje na turné Alive 35 na oslavu prelomového živého albumu Alive! (1975), na programe večera teda pochopiteľne boli hlavne hity z prvých troch štúdiových albumov Kiss, Hotter Than Hell a Dressed To Kil, ktoré sľubovali večer plný osvedčenej klasiky. Klasika nechýbala ani v radoch desaťtisícového publika, v ktorom ste mohli zahliadnuť známych hudobníkov Mariána Grexu, Maťa Ďurindu či dokonca spisovateľa Ballu s make-upom. Po vystúpení poľskej predskupiny Juice a padnutí veľkej čiernej opony so strieborným logom padla aj nejedna sánka a Bratislava na vlastné oči zažila veľkolepý hudobný cirkus nabitý omračujúcimi vizuálnymi efektmi a dokonale zohratou choreografiou.

Iste, kedysi to Paul s hlasom vytiahol o poznanie vyššie, a aj Genova postava démona pôsobila hrozivejšie, no všetky vrásky na starnúcom imidži aj tentoraz spoľahlivo prekryla veľkolepá šou a masívna pyrotechnika, vďaka ktorej vás niekoľkometrové ohne, delobuchy a ohňostroje príjemne zahriali na metre od pódia. Desiatky malých a tri veľkoplošné obrazovky s animáciami a živými zábermi na členov skupiny a divákov zaručovali dobrý výhľad každému na štadióne, preto sme si nerušene mohli vychutnať pohľad na neodmysliteľné súčasti „kissáckej“ šou ako chrlenie ohňa a krvi, lietanie či pálenie svetlíc z hmatníka gitary. Skupina nešetrila veľkými, no sympatickými gestami ani v prípade ich holdu nedávno zosnulému spevákovi Ronniemu Jamesovi Diovi, ktorého si spolu s divákmi uctili mohutným skandovaním.

V priebehu večera sme sa dočkali všetkých zásadných skladieb skupiny v podobe piesní I Was Made for Lovin' You, Love Gun, Detroit Rock City, Black Diamond, Cold Gin či 100 000 Years. Zreteľne väčší ohlas však zaznamenali štadiónové hity 80. rokov ako Crazy, Crazy Nights, I Love It Loud, Lick It Up alebo God God Gave Rock ‚n‘ Roll To You z roku 1992.

Hudobná poklona „líške“, zosnulému bývalému bubeníkovi Ericovi Carrovi, ako predposledný bod programu, vygradovala atmosféru, aby sa skupina vzápätí mohla rozlúčiť masovým spevom hymny všetkých večierkov Rock & Roll All Nite. Štvorica hudobníkov sa lúči a na veľkoplošnej obrazovke žiari pre všetkých na rozlúčku nápis „Kiss loves you Bratislava! – Kiss ťa miluje, Bratislava!“ Ja môžem iba potvrdiť, že táto láska bola vrúcne opätovaná.

Setlist skupiny Kiss na koncerte v Bratislave (29. mája 2010):
1. Modern Day Delilah
2. Cold Gin
3. Let Me Go, Rock ‚N‘ Roll
4. Firehouse
5. Say Yeah
6. Deuce
7. Crazy Crazy Nights
8. Calling Dr. Love
9. Shock Me
10. I'm An Animal
11. 100,000 Years
12. I Love It Loud
13. Love Gun
14. Black Diamond
15. Detroit Rock City
Prídavky:
16. Lick It Up
17. Shout It Out Loud
18. I Was Made For Lovin' You
19. God Gave Rock ‚n‘ Roll to You II (Argent cover)
20. Rock And Roll All Nite

Kiss v Bratislave.
+2Kiss pred slovenskými fanúšikami.
debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy