José González: V skladaní pesničiek som dosť pomalý

José González patrí k hviezdam súčasnej indie folkovej scény. Švédsky spevák argentínskeho pôvodu, ktorý spolupracoval napríklad s kapelou Zero 7, vystúpi na Pohode v sobotu o 22. h na Tesco Stage. Na otázky Pravdy odpovedal v telefonickom rozhovore.

10.07.2010 09:00
José González Foto:
debata

Máte kapelu Junip, spolupracovali ste so Zero 7, máte aj sólové nahrávky – čo zahráte na Pohode?
Keď hrám sólo, hrám hudbu zo svojich dvoch sólových platní a EP, nehrám pesničky, ktoré máme v repertoári so skupinou Junip. Snažím sa oddeľovať kapelu a svoju sólovú prácu. Veľa koncertov odohrám sám. Na Pohode zahrám najmä moje vlastné skladby a potom na záver niekoľko coververzií.

Na Slovensku vystúpite na festivale. Obľubujete také veľké akcie alebo vám viac vyhovuje klubové hranie?
Na festivaloch je skvelé, že sa vaša hudba môže dostať aj k ľuďom, ktorí by na váš samostatný koncert možno nešli. Ťažké na festivaloch je to, že obvykle je náročné dosiahnuť na nich dobrý zvuk. Pódiá bývajú veľmi veľké, nemusíte sa dostať ku zvukovej skúške, takže je to ťažšie. No keď si odmyslím tieto technické záležitosti, zvyčajne to býva veľmi pekné.

Kedy ste zistili, že sa chcete živiť hudbou?
Živiť hudbou som sa chcel už keď som bol mladší. Hral som na basgitare v hardcoreových kapelách a popri tom som skladal vlastné piesne. Myslím si, že časom som sa zmieril s tým, že hudbu budem robiť ako hobby. Takže som pokračoval v štúdiu a šiel som na univerzitu. V roku 2003 sa však švédske vydavateľstvo rozhodlo, že vydá moje veci a tak som sa dostal k šanci, aby som sa naozaj živil hudbou. Bola to celkom jednoduchá voľba, pretože všetko išlo veľmi rýchlo – moja hudba sa stala vo Švédsku populárnou a s tým prišlo aj množstvo koncertov.

Vravíte, že to bolo jednoduché rozhodnutie, nemali ste naozaj žiadne pochybnosti? Nelákalo vás „bezpečnejšie“ zamestnanie?
Robil som vtedy doktorát z biochémie a mal som možnosť vrátiť sa k nemu – ak by som chcel. Viem, že v hudobnom priemysle ste raz hore, inokedy dole, dokonca aj známi hudobníci mávajú problémy vyžiť z hudby. Uvedomoval som si to, ale keďže hrám sólo, mám možnosť cestovať celkom lacno a úspech bol dosť veľký. Mal som šťastie.

Viete si predstaviť, že by ste sa vrátili k biochémii?
Nemyslím si to. Pravdepodobne som s tým skončil. Biochémia je pre mňa stále veľmi zaujímavá, ale stálo by ma to množstvo úsilia, aby som v nej začal odznova.

Nedávno o vás vznikol dokument Extraordinary Ordinary Life of José González. Ako vznikol?
Dvaja chlapíci odtiaľto z Göteborgu ma sprevádzali na turné a filmovali ma aj počas nahrávania môjho druhého albumu. Je to veľmi pomalý dokument o mne, mojich pesničkách, o tom, čo si myslím. Vo Švédsku sa dostane do kín v auguste.

Ako sa vám páčil výsledok?
Je zvláštne pozerať sa sám na seba. Myslím si, že je aj vtipný, takým zvláštnym spôsobom. A je dosť pomalý. Samozrejme, nebude sa páčiť všetkým.

Začínali ste v hardcoreových kapelách, ako ste sa od tvrdej muziky dostali k folku?
Venoval som sa obom súčasne. Doma som si skladal vlastné akustické skladby aj keď som hrával s hardcoreovými skupinami, takže v skutočnosti som nespravil nejaký veľký obrat. Bolo to skôr postupné. Časom som s hraním v skupine prestal, ale so svojimi akustickými pesničkami som pokračoval.

Vaše skladby počuť aj v niekoľkých televíznych seriáloch a reklamách, do akej miery to pomáha?
Pomáha to, tvorí to veľkú časť toho, ako sa ľudia dostávajú k mojej hudbe. Samozrejme, veľa koncertujem a je zábavnejšie, keď sa ľuďom zapáčite na koncerte a nájdu si k vám cestu sami a prídu na vaše vystúpenie. Seriály a reklamy sú však veľmi účinným spôsobom, ako dať svetu vedieť o vašej hudbe.

Medzi vašimi pesničkami je aj niekoľko coververzií. Podľa čoho vyberáte skladby, ktoré chcete prerobiť?
Robiť coververzie je zábava. Snažím sa vyberať si piesne, ktoré sú odlišné od môjho štýlu. Zvyčajne to bývajú pesničky, ktoré často počúvam a ktoré sú známe. Najkritickejšou časťou býva text, musí ma osloviť. Ak je pesnička dobrá, je to jednoduché.

Váš posledný sólový album ste vydali pred tromi rokmi, kedy sa fanúšikovia dočkajú nového?
To neviem povedať. Na september chystáme album so skupinou Junip, potom bude nasledovať zhruba ročné turné a ďalší sólový album príde na rad až potom. V skladaní pesničiek som dosť pomalý, takže to chvíľu bude trvať.

debata chyba