Recenzia: Staré divné kusy - archív, ktorý nie je pátosom

Trio Kvety nikotínu z Komárna je zvláštnym úkazom slovenskej scény. Pôsobí v nezmenenom zložení už od polovice 90. rokov, albumy si nahráva vo vlastnom štúdiu, vydáva, distribuuje samo a dáva ich k dispozícií na bezplatné stiahnutie. A robilo to už v časoch, keď to ešte zďaleka nebolo štandardom. Zároveň pôsobí nenápadne a všetky jeho aktivity vyznievajú nenútene. To, že funguje vo vlastnom svete, nepotrebuje predávať.

23.12.2010 07:00
Kvety nikotínu: Staré divné kusy
Kvety nikotínu: Staré divné kusy
debata

Takýto profil je pridanou hodnotou k tvorbe kapely, ovplyvnenej zahraničnými gitarovkami, ale aj slovenským bigbítom, asi už naveky poznačeným Dežom Ursinym. Dala by sa zároveň priradiť k scéne, ktorú okolo seba pozvoľna vytváralo Slnko Records, s reprezentantmi, akými sú Kolowrat či rané Živé kvety.

Základom je prelínanie výrazných klavírnych motívov s jasným zvukom gitary, ktorý len príležitostne pritvrdí, a nostalgicky umierneným vokálom s textami Ondreja Bagina. Spev je nosným prvkom. Ak sa cezeň poslucháč nedokáže preniesť, čaro tvorby Kvetov nikotínu mu asi naveky zostane ukryté.

Platňa Staré divné kusy je východiskom z rôznorodých nálad predchádzajúcich platní. Najmä v porovnaní s asi najznámejšou nahrávkou kapely – Hnusné básne z roku 2007, ale aj podobne sentimentálnou vlaňajšou Lesostepou. Prekvapením je, že je „len“ výberom z archívu kapely, väčšinou z prelomu tisícročí.

Všetky skladby sú nanovo nahraté a naaranžované, takže ak by sa kapela nepriznala, človek by si ľahko myslel, že ide o štandardný radový album. Aj preto, že atmosférou k sebe piesne jednoznačne patria. Dokonca ide o najvyzretejší album Kvetov nikotínu. Nejde o žiadne vyplnenie pauzy pred ďalším albumom. Na ňom údajne kapela práve pracuje.

Naopak, album Staré divné kusy, ktorý mimochodom ešte obsahuje bonusový disk nedôležitých remixov, je vhodným vstupom do sveta kapely. Archív Kvetov nikotínu tak nechal dozrieť bestofku.

Hodnotenie Pravdy: 4 hviezdičky z 5

Kvety nikotínu: Staré divné kusy, Kvety nikotínu 2010

CD novinky

Fiordmoss: Gliese
fiordmoss.cz, 2010
České duo Fiordmoss sa do pozornosti dostalo spoločným turné s Midi lidi, aj tým, že na pražskom koncerte írskych The Frames jeho speváčka Petra Hermanová hosťovala v skladbe Your Face. Jej elektro-akustická coververzia sa nachádza i na debutovom EP Gliese. Je zadarmo na webstránke kapely.

Invázia: Ultimátum
Tvoja matka rekorc, 2010
Nezávislé hip-hopové vydavateľstvo Tvoja matka rekorc, ktorého názov je paródiou mena labelu kapely Kontrafakt – Tvoj tatko records, patrí tento rok k najaktívnejším slovenským vydavateľom. Po výbornom Luzerovom albume UJKD ponúka na bezplatné stiahnutie EP Ultimátum projektu Invázia zo Štúrova.

C: Opus Vulgaris
Election Records, 2010
Post-rocková kapela so stručným menom – C – z českého Tábora sa po štyroch rokoch hlási s novým albumom Opus Vulgaris. Vychádza, do tretice ako bezplatný download, tentoraz na značke Election Records. Na stránke vydavateľa sa zároveň ponúka možnosť kapelu za album finančne odmeniť.

debata chyba