Dylan sa nakoniec ozval. Z ocenenia vraj zostal bez slov

Americký hudobník Bob Dylan prijal Nobelovu cenu za literatúru, ktorú mu 13. októbra udelila Švédska akadémia. O jeho rozhodnutí informovala Nobelova nadácia v oficiálnom vyhlásení. Podľa neho 75-ročný muzikant tento týždeň zatelefonoval sekretárke akadémie Sare Danius a oznámil jej, že prestížnu cenu prijíma.

30.10.2016 05:00
debata (2)
Americký spevák si vraj takú poctu veľmi cení.... Foto: SITA/AP, Pierre Godot
Bob Dylan Americký spevák si vraj takú poctu veľmi cení. Ak bude môcť, zúčastní sa aj na slávnostnom odovzdávaní Nobelových cien v Štokholme.

„Zo správ o Nobelovej cene som zostal bez slov. Veľmi si cením túto poctu,“ povedal. Ešte stále však nie je známe, či sa Dylan v decembri zúčastní na slávnostnom odovzdávaní Nobelových cien v Štokholme. Ako sa rodák z Duluthu v štáte Minnesota vyjadril v rozhovore pre britský denník The Telegraph, na podujatie príde, ak bude môcť.

Dylan je vôbec prvým hudobníkom, ktorý získal Nobelovu cenu za literatúru. Členovia akadémie mu ju udelili za „vytvorenie nových básnických vyjadrení v rámci americkej tradície skladania piesní“. Muzikant sa o tom však zmienil iba na svojej oficiálnej webstránke a sociálnych sieťach Facebook a Twitter, z webstránky však neskôr túto zmienku vymazal. Na pokusy akadémie spojiť sa s ním od vyhlásenia ceny do tohto týždňa nereagoval.

Bob Dylan, vlastným menom Robert Allen Zimmerman, založil prvú kapelu už na strednej škole. V roku 1962 vydal debutový, eponymný album, pričom v súčasnosti má na konte 37 štúdiových nahrávok. Medzi jeho najznámejšie piesne patria napríklad Blowin' In The Wind, The Times They Are A-Changin’, Subterranean Homesick Blues, Tangled Up In Blue, Knockin' On Heaven's Door či Just Like A Woman. V roku 1988 ho uviedli do Rock'n'rollovej siene slávy, o tri roky neskôr si prevzal Grammy za celoživotný prínos. V roku 2008 dostal Pulitzerovu cenu.

Svojho jediného Oscara a jediný Zlatý glóbus dostal za pieseň Things Have Changed z filmu Skvelí chlapci (2000). Americký magazín Rolling Stone zaradil jeho hit Like A Rolling Stone na prvé miesto rebríčka 500 najlepších skladieb všetkých čias. Na konte má tiež viacero kníh, z ktorých najznámejšia je experimentálna poézia vo forme prózy s názvom Tarantula (1971).

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Bob Dylan #Nobelova cena #laureát #Nobelova cena za literatúru #pesničkár
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy