Hudba sa mení rýchlo, Karol Mikloš znie stále dobre

12.04.2017 09:00

Takmer za štvrť storočia na scéne zatiaľ stihol Karol Mikloš vydať len tri dlhohrajúce platne.

Napriek tomu je tento muzikant zvláštnou zárukou toho, že je možné tvoriť taký dlhý čas, čerpať z toho istého inšpiratívneho zdroja a neznieť pritom prestarnuto. V prípade Mikloša sú takým zdrojom ostrovné gitarovky a špeciálne tie, ktoré vyšli z daždivého industriálneho Manchestru. Na pomyselnej osi Manchester – Trenčín tak vznikol aj nový Miklošov počin – vinylové EP nazvané Poisoned.

Karol Mikloš: Poisoned EP, Deadred, 2017
Karol Mikloš: Poisoned EP, Deadred, 2017

Posledný album vydal Mikloš ešte v roku 2008 pod názvom The Past of the Future. Poisoned v podstate začína tam, kde sa štúdiová kariéra hudobníka vtedy uzavrela. Struny akustickej gitary sú premiešané s jej elektrickým náprotivkom a klasickou rockovou rytmikou. Cítiť v nich duch Morriseyho, ale aj The Stone Roses či v podstate kohokoľvek, kto s gitarovým popom vo Veľkej Británii prerazil na prelome 80. a 90. rokov. V prípade Mikloša tieto vplyvy nikdy neboli zamlčané či popierané. Idú ruka v ruke s jeho tvorbou už dlhý čas.

Ako vidno, Mikloš si s novinkami dáva načas, a tak v kontexte jeho diskografie môže Poisoned pôsobiť relatívne spontánne. Pôvodne totiž začal pracovať s materiálom, ktorý bude viac poznačený elektronikou, no keďže ho nebol schopný dokončiť, v rýchlom slede s akustickou gitarou v ruke zložil základ novinky. Potrebnú iskru potom dodala nová sprievodná kapela, a tak sa celý proces vzniku nahrávky natiahol „len“ na dva roky.

Z výsledku cítiť tvorivú aj inštrumentálnu ľahkosť i vyrovnanosť a ucelenosť materiálu. Tomu napomáha aj mierna obmena zvuku v nostalgicky naladenej piesni Malady, z ktorej bola úplne vypustená rytmika, ale aj následnej You Went All Deep. V nej zase počuť Miklošov vek a nadhľad, ktorý sa klasicky pretavuje do melanchólie. Napriek kapelovosti, a teda kolektívnemu nádychu, ktorý servíruje gitarový zvuk s minimom prikrášlení, je to stále hlavne Miklošovo meno, ktoré EP podpisuje, koho tvár je na obale a koho vokál dodáva šiestim skladbám potrebnú charizmu.

Je zaujímavé, koľko sa za dvadsať rokov od vydania debutového albumu The Same Mist Here premlelo na slovenskej gitarovej scéne interpretov či vydavateľstiev a ako sa zmenil prístup k počúvaniu hudby. Samotný Mikloš hovorí, že formát dvadsaťminútového EP mu vyhovuje, pretože má pocit, že ľudia dnes už nemajú čas počúvať nahrávky s dlhšou stopážou. Kým iné veci sa menia, Mikloš je v podstate stále rovnakým hudobníkom a autorom. Akurát vtedy znel jeho hit Tomorrow z étera rádia Ragtime, dnes jeho novinka visí v streamovacích službách.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Karol Mikloš #Poisoned
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku