Kanál YouTube počas štvrtka zaplavili videá Chrisa Cornella. Zachytávajú jeho posledné okamihy na pódiu počas vypredaného koncertu vo Fox Theatre. Spevák zomrel len niekoľko hodín nato. Vzhľadom na nasledujúce udalosti išlo o mrazivé vystúpenie, istú symboliku mu však pridáva aj kapela, s ktorou bol Cornell práve na turné. Bola ňou formácia Soundgarden, s ktorou na prelome 80. a 90. rokov písal novú, a neskôr značne úspešnú, kapitolu alternatívneho rocku s názvom grunge.
Ošiaľ menom grunge
Ak by mal niekto v polovici 80. rokov vymenovať americké „epicentrá kultúry“, možno by spomenul Los Angeles či New York. Rozhodne by to však nebol Seattle. Najväčšie mesto na severozápadnom pobreží USA na svoju príležitosť ešte len čakalo. Svoju silu neskôr našlo paradoxne práve v pocite druhoradosti a odcudzenia, ktorý sa tamojšej hudobnej scéne podarilo pretaviť do svojich skladieb. Takzvaný zvuk Seattlu, ako sa grunge zvykne prezývať, bolo zrazu čoraz viac počuť najmä vďaka kapelám ako Nirvana, Pearl Jam, Alice in Chains, ale aj Soundgarden, ktorú v roku 1984 založil práve Chris Cornell.
Na špinavý gitarový zvuk plný jemne depresívnych textov hľadel hudobný biznis spočiatku mierne nedôverčivo. Prelom prišiel koncom 80. rokov. Skupina Soundgarden sa v roku 1989 pripojila k A&M Records a stala sa prvou grungeovou skupinou, ktorá podpísala zmluvu s veľkou nahrávacou spoločnosťou. Ich prvý komerčný úspech na seba nenechal dlho čakať. Prišiel v roku 1994 spoločne so štvrtým štúdiovým albumom Superunknown, na ktorý zaradili aj ich najúspešnejší hit Black Hole Sun. Z úspechu skladby bol svojho času prekvapený aj jej autor Chris Cornell.
„Všeobecne platí, že skladby, na ktoré som najviac hrdý, sa ľuďom páčili najmenej. Je to zvláštne. Pieseň Black Hole Sun som napísal asi za 15 minút a stala sa obrovským hitom, pri iných skladbách som strávil týždne a nemali taký ohlas,“ prezradil spevák v roku 1997 rockovému magazínu Kerrang! Akoby však zabudol na to, že fanúšikovia neobdivovali len jeho skladateľský rukopis a surový zvuk inštrumentov, ale aj jedinečný zastretý hlas, ktorý hravo osciloval v rozmedzí štyroch oktáv. Ich priazeň si preto dokázal udržať aj po roku 1997, keď sa Soundgarden rozpadli a Cornell sa vydal na sólovú dráhu.
Hudobné zachádzky
Prvý sólový album Euphoria Morning nahral v roku 1999, posledný, Higher Truth, mu vyšiel v roku 2015. Za 16 rokov však Chris Cornell stihol ukázať, že sa nebráni rôznym hudobným polohám. Patrili medzi ne aj jeho účinkovanie v superskupine Audioslave (ktorá sa jeho odchodom v roku 2007 rozpadla), ale aj popový prešľap – album Scream, ktorý v roku 2008 nahral spoločne s producentom Timbalandom. Pre bondovku Casino Royale tiež naspieval a zložil pieseň You Know My Name. Akosi prirodzene sa však v roku 2010 opäť objavil v znovuzjednotenej kapele Soundgarden. Tentoraz bol však rozdiel v tom, že svoju sólovú kariéru od kapely výrazne oddeľoval.
Cornell objavil krásu jednoduchého pesničkárstva. V akustických verziách zrazu našiel neviditeľnú niť, ktorá celú jeho kariéru prepojila, stačilo ju len obnažiť. „Reakcia fanúšikov na prvé akustické turné bola skutočne povzbudzujúca,“ povedal hudobník minulý rok pre britský Independent, „nejakým zvláštnym spôsobom to dalo zmysel mojej viac ako 30-ročnej skladateľskej kariére. Všetky tie rôzne kapely a sólové projekty – a veci medzi nimi – boli naozaj rozmanité až eklektické. Chcel som to všetko zviazať dokopy v akustickej šou a myslím, že je to vôbec po prvý raz, keď to celé dáva zmysel.“