Slovenskí hudobníci sa druhý raz zídu na Ostrove hudby

29.11.2017 07:00
Ostrov hudby 2
Ostrov hudby 2 by mal tentoraz vyjsť aj na DC nosiči. Autor:

Presne pred dvanástimi mesiacmi vyšlo prvé vydanie kompilácie Ostrov hudby, ktorá prepojila niekoľko rešpektovaných nezávislých vydavateľov a vytvorila unikátnu vzorku slovenskej hudby pre domácich aj zahraničných poslucháčov. Myšlienka spájania slovenskej scény, ktorá získala špeciálnu cenu za prínos do hudby, sa opäť zhmotní v najbližších týždňoch.

Ostrov hudby 2 by mal okrem online verzie prvýkrát vyjsť aj na CD nosiči. Organizátori projektu naňho vyhlásili verejnú zbierku a okrem samotnej kompilácie chystajú aj ďalšie aktivity na zviditeľnenie domácej tvorby – turné a dokumentárny film.

Dramaturgia Ostrova hudby ostala aj v tomto roku v réžii štyroch vydavateľstiev Gergaz, Deadred Records, ajlavmjuzik, Slnko Records, občianskeho združenia LALA Slovak Music Export a hudobnej značky Real Something, ktorá zastupuje skupiny ako The Ills, nvmeri či Tolstoys. Výsledkom je opäť pestrý mix 18 skladieb od známych mien ako Autumnist, Bulp, Petijee, Katarína Máliková, Jimmy Pé či už spomínaných kapiel z Real Something. Tak ako v prvom ročníku platí, že nejde o výberovku už vydaných skladieb, ale väčšina pesničiek je úplne nová. Priestor navyše dostávajú aj menej známe, zaujímavé mená ako Nightlines, Sisa Fehér alebo žánrovo odlišnejšie kúsky od Stroona (nahrávky vydáva napr. na značke Exitab) a Satin Lead (skladba vyjde vo vydavateľstve Real Music House v rámci projektu Supernova Sessions).

Svieža vzorka slovenskej exportnej hudby

„Premýšľali a diskutovali sme, akým smerom sa vydať pri druhom ročníku Ostrova hudby. Všetci sme sa zhodli, že chceme zachovať sviežosť kompilácie v tom, že bude obsahovať prevažne nové skladby, aby bol album atraktívny aj pre domácich hudobných fanúšikov. Zároveň sme chceli vytvoriť zaujímavú vzorku slovenskej hudby aj pre zahraničie a chceli sme trochu otvoriť náš výber aj pre tých, ktorí sú zastúpení inými vydavateľstvami, alebo vydávajú nahrávky úplne nezávisle, tzv. DIY. Nakoniec túto kategóriu reprezentujú projekty Stroon, Purist a Satin Lead. Sme tomu veľmi radi, lebo každý z nich obohacuje nahrávku z inej stránky. Stroon prináša experimentálnosť, Purist popovejšiu elektroniku a Satin Lead ako srdcový projekt Ľuba Petrušku z Chiki Liki Tu-A zase trochu retra,“ vysvetľuje proces vzniku druhého dielu kompilácie Alexander Čerevka, spoluzakladateľ občianskeho združenia LALA Slovak Music Export, ktoré je koordinátorom a vydavateľom Ostrova hudby.

Ostrov hudby 2 aj na CD

Ostrov hudby 2 vyjde, podobne ako v minuloročnej premiére, vo formáte MP3 na webe musicexport.sk a tiež na streamingových službách. Ešte predtým sa však chcú organizátori a kurátori kompilácie pokúsiť o naplnenie zbierky na vydanie Ostrova hudby na CD nosiči. Crowdfunding už spustili na stránke startlab.sk.

Fanúšikovia si môžu album s 18 piesňami predobjednať za 10 eur a do „košíka“ si pridať aj ďalšie odmeny ako tričká LALA Slovak Music Export s ilustrovaným dizajnom, vstupy na Ostrov hudby Tour 2018 na Slovensku, prípadne aj výjazd na najväčší európsky showcase festival Eurosonic Noorderslag v roku 2019. Všetky príspevky na kompiláciu budú použité na podporu vzdelávania, networkingu a mobility slovenskej hudobnej scény.

LALA Slovak Music Export tiež na svojom webe zverejnila odpočet všetkých aktivít, ktoré ako občianske združenie uskutočnilo aj vďaka prostriedkom z prvého ročníka Ostrova hudby. Patria medzi ne napríklad vzdelávacie programy pre hudobníkov v Bratislave, Prešove a Košiciach v spolupráci s autorskou organizáciou SOZA či partnerstvá s festivalmi Waves Vienna, MENT Ljubljana a Nouvelle Prague, ktoré umožnili zástupcom slovenskej scény zúčastniť sa zahraničných odborných podujatí zdarma alebo za zníženú cenu.

Turné a dokument o domácej scéne

„Radi by sme kompiláciu tento rok posunuli o krok ďalej. Fyzický „release“ bola prvá vec, ktorú sme hneď preberali a veríme, že okrem ,digitálu’ ľudia budú mať záujem držať druhé vydanie ,Ostrova’ v ruke. Druhou aktivitou, ktorú plánujeme, je Ostrov hudby Tour 2018. Mestá a dátumy sú už známe a program ešte ladíme,“ hovorí Alexander Čerevka s tým, že model živých podujatí bude mať vždy rovnakú formu – v každom meste vystúpi dvojica účinkujúcich z Ostrova hudby 2 a nehudobnú časť programu doplní diskusia o stave slovenskej hudobnej scény doma a v zahraničí.

Projekt Ostrova hudby má ambíciu zachytiť slovenskú hudobnú scénu v koncepčnom videodokumente s rovnomenným názvom. Cieľovou skupinou však majú byť najmä zahraniční diváci, promotéri a vydavatelia, preto bude celý v angličtine a s mnohými zahraničnými hosťami. Tím okolo tohto projektu opäť skladá Richard Čermák (zakladateľ vydavateľstva Gergaz), ktorý si na režisérsku stoličku pozval talentovanú Martinu Slovákovú.

„Sme v úvodnej fáze nakrúcania a skladáme tím. Celý dokument by sme chceli dokončiť do konca roka 2018, no na druhej strane, nikam sa nechceme hnať. Radi by sme totiž čo najdôveryhodnejšie zachytili slovenskú hudobnú scénu a predstavili ju zahraničným divákom. Chceme im ukázať ľudí, hudobné médiá, ale aj našu krajinu,“ hovorí Richard Čermák, ktorý stál minulý rok pri zrode myšlienky Ostrova hudby. Tá pokračuje v odkaze Juraja Kušnierika a jeho snahe spojiť slovenskú scénu pre jeden cieľ. Juraj Kušnierik ako hudobný publicista neúnavne podporoval domácu hudobnú tvorbu recenziami, rozhovormi, knižnými publikáciami a nespočetnými návštevami koncertov na celom Slovensku. Dňa 13. novembra 2015 zomrel na milovanom Islande na zlyhanie srdca. Jeho odkaz však aj vďaka Ostrovu hudby môže žiť ďalej.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Juraj Kušnierik #Ostrov hudby #Richard Čermák #Alexander Čerevka
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku